Sport 13.10.2022.

KVALIFIKACIJE ZA EP: Rukometaši Slovenije uvjerljivi u meču sa BiH

ČITANJE: 2 minute

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine započela je kvalifikacioni ciklus za Evropsko prvenstvo 2024. porazom u Mariboru od domaće selekcije Slovenije. Domaćin je slavio rezultatom 28:20.

Rukometaši BiH prošli su smjenu generacija. Novi selektor Irfan Smajlagić prvi put je okupio podmlađenu reprezentaciju, što se prije ili kasnije moralo dogoditi.

U takvom stanju dočekali smo gostovanje jake Slovenije, koja je važila za velikog favorita. Kao što se i moglo očekivati, BiH je imala veliku podršku svojih navijača, pa je na tribinama bilo više pristalica bh. reprezentacije nego slovenačkih navijača.

Domaćin je dobro otvorio meč. Slovenci su serijom golova održali tri gola prednosti u uvodnim minutama, a potom su došli i do prednosti od sedam poena (11:4).

Tada se budi reprezentacija BiH. U posljednjih 10 minuta prvog dijela naši rukometaši prave seriju 2:6 i na poluvremenu dolaze na minus tri. Najzaslužniji za povratak bili su Marko Panić i Dino Hamidović sa po tri gola na kraju prvog poluvremena.

Na odmor smo otišli rezultatom 13:10, a onda smo na startu drugog poluvremena četvrtim golom Panića bili samo minus dva. Činilo se da možemo ugroziti vodstvo favoriziranih Slovenaca.

Međutim, nada nije dugo trajala. Od rezultata 15:13, serijom (5:1) Slovenci su stekli veliku prednost koja više nije mogla da se ugrozi.

Na krilima slomljenog Aleksa Vlaha Slovenci su postepeno povećavali prednost i rutinski riješili problem deset minuta prije kraja utakmice.

Bez problema su ga priveli kraju i upisali prvu pobjedu na startu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo.

Najefikasniji u Sloveniji bio je Aleks Vlah sa sedam golova, Dean Bombač je postigao pet, a Blaž Janc četiri gola.

U redovima BiH najefikasniji je bio Elmir Građan koji je postigao pet golova, Marko Panić dodao je četiri, a po Gafar Hadžiomerović i Dino Hamidović.

Uz BiH i Sloveniju, u grupi su i Crna Gora i Kosovo. Vrijedi naglasiti da prve dvije selekcije iz grupe, kao i četiri najbolje trećeplasirane, idu na kontinentalno takmičenje, što bi mogla biti dodatna šansa za naše rukometašice.

Takmičenje nastavljamo već u nedjelju, kada će selekcija Crne Gore gostovati u dvorani Mirza Delibašić u Sarajevu. Mogao bi to biti veoma važan duel sa direktnim rivalom u borbi za plasman na Euro, prenosi Klix.