Sport 07.09.2021.

KVALIFIKACIJE ZA SP: Srbija remizirala sa Irskom, a BiH sa Kazahstanom, Hrvati savladali Slovence

ČITANJE: 4 minute

Reprezentacija Srbije odigrala je nerešeno sa Republikom Irskom na gostovanju u Dablinu 1:1, u 5. kolu kvalifikacija za Svetsko prvenstvo. Strelac gola za Srbiju bio je Sergej Milinković Savić u 20. minutu, a strelac za Irce, verovali ili ne, bio je Milenković (autogol) u 87. minutu.

Srbija je u utakmicu ušla kao prvoplasirani tim grupe A uz 10 osvojenih bodova, nakon što je savladala Irsku sa 3:2, Azerbejdžan 2:1, Luksemburg 4:1, dok je u derbiju grupe na stadionu „Rajko Mitić“ rezultat bio 2:2, prenosi nova.rs.

Dušan Tadić je izveo korner u 20. minutu, Milinković Savić je sjajno reagovao na prvoj stativi, skrenuo loptu u mrežu i „orlovi“ su poveli 1:0. To je bio dobar plan za nastavak trke sa Portugalijom za prvo mesto i direktan plasman na Svetsko prvenstvo u Kataru 2022. godine. Ali Srbi ne bi bili Srbi kada ne bi zakomplikovali situaciju.

U 87. minutu Irci su mrcvarili loptu ispred gola gostiju, ona je pala na nogu Sergeju Milinkoviću Saviću koji ju je tresnuo bez neke posebne ideje, tek da je izbije ispred gola, ona je pogodila Milenkovića i završila iza leđa Rajkovića.

Bio je to trenutak za „iskakanje iz sopstvene kože“ jer je Srbija pre toga bukvalno gosporadila terenom. I kada je u pitanju posed lopte, i izvedeni korneri, i udarci ka golu, i posed lopte…

Ovo je bukvalno bila fudbalska tragedija.

Srbija je sada na drugom mestu, ima dva boda manje od Portugalije, a narednu utakmicu igra u Luksemburgu u oktobru.

Šanse svedene na minimum

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je na stadionu „Bilino polje“ u Zenici u svojoj četvrtoj utakmici kvalifikacija osvojila samo bod protiv Kazahstana rezultatom 2:2 i tako šanse za plasman na Svjetsko prvenstvo u Kataru 2022. godine svela na minimum.

Bh. fudbaleri odlično su otvorili utakmicu i već u ranoj fazi napravili nekoliko dobrih prilika. Prvo je polukontru „povukao“ Ermedin Demirović, proslijedio loptu za Seada Kolašinca koji je pokušao pronaći Edina Džeku, ali je dobro intervenisao golman gostiju, prenosi Klix.

Već u sljedećem napadu šut sa distance je isprobao Miralem Pjanić, a lopta je završila iznad gola. U petoj minuti Miroslav Stevanović je sjajno pronašao Edina Džeku kojem je lopta odskočila i nakon sudara bh. kapitena sa protivničkim golmanom završila u gol autu.

Treću dobru situaciju „zmajevi“ su imali u 11. minuti kada je sa ruba šesnaesterca Edin Džeko loptu poslao iznad gola, kao i 16. minuti kada ge je odlično u petercu proigrao Miralem Pjanić. Seriju promašaja bh. tima nastavio je u 21. minuti i Sead Kolašinac šutiravši pored gola, a onda je još jednom i Edin Džeko u 25. minuti bio neprecizan.

Kapiten „zmajeva“ u 36. minuti glavom je spustio loptu za Ermedina Demirovića, koji se uspio osloboditi svojih čuvara i izboriti se za šut, ali samo pored gola.

Kazahstanci su mrežu Ibrahima Šehića pokušali ugroziti prvi put tek u 41. minuti kada je Vasiljev šutirao daleko pored gola. Ipak i pored apsolutnog posjeda lopte i dominacije sa čak 16 šuteva prema protivničkom golu u prvom poluvremenu, fudbaleri Bosne i Hercegovine na odmor su otišli sa rezultatom 0:0.

I kada se u nastavku utakmice očekivalo konačno vodstvo „zmajeva“ uslijedio je „hladan tuš“ u 52. minuti. Gosti su izveli svoj prvi korner na utakmici i pogodili preko Islambeka Kuata nakon loše reakcije bh. odbrane.

Izabranici selektora Ivajla Peteva izjednačili su u 74. minuti kada je sa bijele tačke pogodio Miralem Pjanić, pošto je prethodno u svom šesnaestercu Maročkin oborio Edina Džeku.

Preokret i veliko slavlje za oko 5.000 domaćih navijača donio je rezervista Luka Manalo u 86. minuti koji je glavom poslao loptu u mrežu nakon odličnog ubačaja iz kornera u režiji Miralema Pjanića.

Čekao se posljednji sudijski zvižduk, a Zainutdinov je u petoj minuti nadoknade vremena pogodio iz slobodnog udarca za konačnih 2:2.

U drugoj takođe večeras odigranoj utakmici Grupe D kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo Francuska je na domaćem terenu opravdala ulogu favorita protiv Finske i slavila rezultatom 2:0.

Francuzi su na prvom mjestu na tabeli sa 12 bodova. Drugo mjesto trenutno zauzima reprezentacija Ukrajine sa 5 bodova koliko ima i Finska. Bosna i Hercegovine je četvrta sa 3 boda, a isti učinak ima i Kazahstan.

Revanširali se za poraz

Hrvatska fudbalska reprezentacija u susretu je 6. kola grupe H kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo 2022. u Kataru na Poljudu savladala je Sloveniju sa 3:0 (1:0).

Golove za četvrtu pobjedu Hrvatske u ovim kvalifikacijama bili su Marko Livaja, Mario Pašalić i Nikola Vlašić, prenosi index.hr.

Pred 16.237 gledaoca na Poljudu Hrvatska je dominirala protiv Slovenije od prve do posljednje minute te joj uzvratila za neugodan poraz sa starta kvalifikacija u martu u Ljubljani.