Laktaši rješavaju problem vodosnabdijevanja: Priključak na rate za 400 domaćinstava
Skupština opštine Laktaši usvojila je olakšice za priključenje na vodovodnu mrežu. Cijena priključka za 400 domaćinstava u Glamočanima i susjednim naseljima, koji će pitku vodu iz vodovoda dobiti do kraja ove godine biće 930 KM uz mogućnost plaćanja na 12 rata.
U završnici je izgradnja rezervoara na 3 lokacije, Tršića i Berića brdu, te Trnića glavici ukljućujući i vodovodne cijevi.
Radi se o veoma izraženom problemu koji ne trpi odlaganje nego se mora hitno i efikasno rješavati, kaže Ranko Karapetrović, načelnik laktaške opštine.
U tu svrhu, još prije dvije godine, obezbjeđen je kredit Evropske investicione banke od 2.500.000 KM.
Ovim sredstvima u Opštini Laktaši nastoje primarno obezbijediti pitku vodu u nekoliko bezvodnih naselja u brdskom dijelu opštine, gdje su skromni potencijali podzemne vode, a bunari redovno presušuju tokom ljetnih mjeseci, kao što je sada slučaj.
U okviru istog programa planirana je bušotina u Velikom Blašku odakle će se vodom, ukoliko se ispostavi da je ona dovoljno izdašna, dodatno snabdjeti Slatina i susedna naselja župskog kraja.
Za istraživanje navedenog lokaliteta obezbjeđeno je 100.000 KM.
– Posljednjih nekoliko godina mnogo smo uložili u izgradnju vodovoda u lijevčanskim selima. Gotovo cijelo to područje pokriveno je ovom mrežom, ali je problem u slabom interesovanju mještana za priključenjima koje se ni sada nije bitnije promijenilo – rekao je načelnik opštine Ranko Karapetrović, koji se, objašnjavajući ovaj problem, posebno fokusirao na Aleksandrovac i Maglajane. Ispostavilo se da zbog dovoljnih količina podzemne vode, koja još uvijek nije zagađena na tome području, mještani se samo sporadično priključuju na gradski vodovod.
Podsjećamo, izgradnja vodovoda u Lijevču koštala je 5.000.000 KM, a investicija se još uvijek nije isplatila, mada dugoročno ima perspektivu i opravdava uloženi novac, uvjereni su u lokalnoj upravi u Laktašima.
Da bi podstakli priključenja na vodovodnu mrežu u tom području, oni su još početkom ove godine obezbijedili više olakšica, na čemu i dalje insistiraju.
– Znatno su umanjene cijene priključka. Odrekli smo se 1.800 KM za priključke, a zadržali samo taksu od 600 KM – navodi Karapetrović.
On kaže da su sada usmjereni na izgradnju vodovoda u područjima gdje ne postoji nikakva alternativa vodosnabdijevanja i gdje mještani godinama ukazuju na problem nedostatka pitke vode, posebno se fokusirajući na reon Glamočana koji je gusto naseljen.
(EuroBlic)