Region 18.06.2024.

LEGIONARSKA BOLEST: Teška infekcija uzrokovana bakterijom, očituje se kao atipična upala pluća

ČITANJE: 3 minute

Legionarska bolest je teška infekcija uzrokovana bakterijom Legionella, a najčešće se očituje kao atipična upala pluća.

Prvi put je otkrivena 1976. nakon velike epidemije među američkim legionarima tokom njihove konvencije održane u jednom hotelu u Filadelfiji. Dok ih u manjim količinama nalazimo u vodama poput rijeka i jezera, opasnost za naš organizam Legionella počinje predstavljati onda kada uđe u vodene sisteme, a taj je scenarij kako navodi Jutarnji list, nedavno doživjelo pet pacijenata zarazivši se u zagrebačkoj bolnici Rebro, od kojih je troje umrlo.

Simptomi i dijagnoza

Inkubacija ove infekcije može trajati od dva do 10 dana, a simptomi koje je prate slični su upali pluća; visoka temperatura (viša od 39 °C), suhi kašalj, proljev, mučnina, povraćanje, glavobolja, bolovi i bol u mišićima i prsima.

Iako svako može razviti legionarsku bolest, kod rizične grupe ona može biti do 30 odsto učestalija. Tu ubrajamo osobe oslabljelog imunog sistema, osobe s reumatoidnim artritisom, starije osobe, pušače, osobe s hroničnim bolestima poput dijabetesa ili s bubrežnim bolestima, te bolestima disajnog sistema.

Najbolji način dokazivanja legioneloze je porast ove bakterije na specijalnom hranilištu na koji se stavi iskašljaj pacijenta. Radi se i urinarni test na prisutnost antigena legionele i još neki mikrobiološki testovi, kako navodi Mato Lakić, epidemiologije u Zavodu za javno zdravstvo Dubrovačko – neretvanske županije na stranicama Zavoda.

U kojim se uslovima bakterije razmnožavaju?

Topla voda pruža idealne uslove za razvoj Legionella koje se razmnožavaju na temperaturama 20-50 °C, a idealne su one između 35 i 46 °C. Dobri uslovi za njihov rast su i postojanje kamenca, hrđe, biofilma i prisustvo drugih mikroorganizama.

Kako se prenose i kako ih izbjeći?

Legionelle se prenose udisanjem vodenog aerosola (gotovo nevidljivih kapljica), vode ili leda, a to se može dogoditi prilikom tuširanja, kupanja u bazenima s pjenom, korištenjem klima uređaja koji nisu dugo čišćeni te širenjem aerosola iz rashladnih tornjeva velikih vodenih sistema. Važno je pritom spomenuti kako se legionele ne prenose s čovjeka na čovjeka.

S obzirom na navedeno, kako bi minimizovali mogućnost ove zaraze, a posebno u ovo ljetno vrijeme važni su sljedeći koraci:

– Klimatizacijske uređaje kao i mjesta na kojima se zadržava voda treba redovno čistiti odnosno servisirati.

– Redovno čistiti bilo kakve naslage oko glava tuša i česmi jer se tamo može zadržavati voda. Takođe, ako imate tuševe ili česme koje niste koristili u posljednje vrijeme, trebali biste ih isprati tekućom vodom pet minuta svake dvije sedmice.

– Ako posjedujete hidromasažnu kadu ili kućni spa, potrebno ih je redovno isušivati, čistiti i dezinfikovati.

– Bojlere za grijanje tople vode potrebno je godišnje najmanje jednom isprazniti, očistiti od taloga i kamenca, dezinfikovat, te isprati. Povremeno, kada se voda najmanje koristi, podići temperaturu u bojlerima između 60 °C i 70 °C kroz dva sata kao mjeru termičke dezinfekcije, prenosi “Jutarnji”.

Liječenje

Bolest se liječi antibioticima, ali usprkos tome smrtnost je pet do 10 odsto, stoga je važno ovu infekciju što ranije detektovati i započeti s liječenjem, prenose Nezavisne.