Biznis 01.03.2023.

LICENCE: Izmjene Zakona o drumskom saobraćaju RS – jednak pristup tržištu ili prenos nadležnosti?

ČITANJE: 4 minute

Izmjene i dopune Zakona o prevozu u drumskom saobraćaju RS sutra, u četvrtak, 2. marta, stupaju na snagu. Tim povodom, pojedini poslanici u Predstaničkom domu PS BiH tražili su odgovor Ministarstva transporta i komunikacija BiH, navodeći da ove izmjene derogiraju državne zakone i prenose nadležnosti sa države na entitet, posebno one koje se odnose na izdavanje licenci za međunarodni prevoz.

Nikola Grbić, predsjednik Udruženja prevoznika za unutrašnji i međunarodni transport Republike Srpske, istakao je da ne zna koje su tačno izmjene u pitanju, ali da, što se tiče izdavanja licenci, godinama traže pojednostavljivanje procedura, odnosno da se mogu izvaditi i u drugim gradovima BiH, a ne samo u Sarajevu.

– Jedan sam od tih koji je učestvovao u izradi Pravilnika o izdavanju licenci za obavljanje međunarodnog transporta i licence za vozače. U potpunosti ista dokumentacija je potrebna ovdje u Banjaluci tako i u Sarajevu. Međutim, od tog Pravilnika koji smo dogovorili, nije ispoštivano ništa. Jasno je rečeno da će se u većim gradovima BiH ugraditi jedan softver, u koji će se pohranjivati dokumentacija koja je potrebna za dobijanje licece. Ažuriraće se i slati u Sarajevo i istim putem vraćati u softver i mi dižemo licencu bilo gdje.Mi nemamo ništa protiv licence na državnom nivou, to i jeste ta licenca – navodi Grbić.

Kaže kako nije jasno zbog čega je zacrtano da se licenca može podizati samo na jednom mjestu.

– Slažemo se da ostaje licenca sa grbom i zastavom BiH i pečatom ministarstva transporta BiH, ali imamo protiv toga da prevoznik iz Bihaća recimo ide u Sarajevo, ako može doći do Banjaluke, ili onaj iz Istočnog Sarajeva doći u Banjaluku, ako može izvaditi u Sarajevu, samo je u tome problem. Imamo problem na graničnim prelazima sa organima inspekcije Ministarstva komunikacija i transporta BiH. Samo je problem do Savjeta ministara BiH da se napravi jedan originalni papir koji se može vaditi u bilo kojem dijelu BiH – ističe Grbić.

Šerif Špago, poslanik u PD PS BIH reagovao je nedavno u parlamentu tvrdeći da se stupanjem na snagu izmjena Zakona o drumskom saobraćaju RS derogiraju državni zakoni i dozvoljava nepriznavanje licenci koje izdaje Ministarstvo komunikacija i transporta BiH.

Međunarodni i međuentitetski prevoz je isključiva nadležnosti države BiH, pa tako i izdavanje licenci, ovim zakonom osporavaju se zakoni na nivou BiH, naveo je nedavno Špago.

Odgovor da se ne zna o čemu je tačno riječ dobio je od zamjenika ministra komunikacija i transporta BiH Ognjena Janjića.

– Od resornog entitetskog ministarstva zatraženo je tumačenje izmjena zakona te će se na temelju odgovora vršiti dalja harminizacija propisa sa propisima na državnom nivou kako bi se olakšalo prevoznicima u BiH – istakao je Janjić.

Međutim, pitali smo u Ministarstvu saobraćaja i veza RS – gdje je zapravo nastao problem. Dobili smo i više nego opširan odgovor šta navedene izmjene i dopune zakona u stvari znače.

– Na inicijativu udruženja prevoznika za unutrašnji imeđunarodni transport RS brisane su u zakonu odredbe kojima je bilo dozvoljeno da licence koje izdaje Ministarstvo komunikacija i transporta BiH zamjenjuju licence koje izdaje naše ministarstvo. Prevoznici koji posjeduju samo licence prevoznika izdate samo u RS bili su u neravnopravnom položaju na transportnom tržištu RS. Na adekvatan način nisu tretirani ni vozači motornih vozila u pogledu stručnosti i kvalifikacija, sam zakon nije bio usaglašen sa zakonodavstvom EU – navode u ovom ministarstvu.

Dalje navode kako su izmjene vršene kako bi se regulisalo učešće prevoznika sa sjedištem u FBiH i Brčko distriktu na teritoriji RS.

Ranijim zakonskim rješenjima prevoznici iz FBiH i Brčko Distrikta, ukoliko prevoze između dva mjesta u RS, prave tzv. kabotažu, koja je zabranjena, a što predstavlja svojevrstan presedan. Izmjene ovog zakona ni na koji način ne derogiraju, niti osporavaju važenje licence prevoznika koju izdaje Ministarstvo komunikacija i transporta BiH. Cilj izmjena je ujednačavanje uslova za pristup tržištu, navode u Ministarstvu saobraćaja i veza RS.

Što se tiče zemalja EU, treba naglasiti da se se registruju na tehničkom pregledu, dok se licence dobijaju u auto-moto savezima.

– Što se nas tiče, neka bude pečat i grb Gvineje, ali dajte olakšajte nam papirologiju, koja će u konačnom da razlikuje i legalnog od nelegalnog prevoznika – zaključuje predsjednik Udruženja prevoznika iz RS Nikola Grbić.

(Z.M)
.