Magazin 24.06.2018.

LJUBAČEVO Održan sajam umjetnina i antikviteta

ČITANJE: 2 minute

Etno muzej “Ljubačke doline” ugostio je danas kolekcionare iz bivše Jugoslavije, koji su svoje vrijedne, dugo prikupljane eksponate rado pokazali Banjalučanima.

Na prvom međunarodnom Sajmu starina, umjetnina i antikviteta, okupilo se dvadesetak izlagača iz BiH, Hrvatske, Srbije i Slovenije, koji su donijeli stari novac, značke, razglednice, knjige, ali i oružje, te tako upotpunili ovaj jedinstveni muzejski ambijent.

U etno muzeju “Ljubačke doline” posjetioci inače mogu vidjeti čak 40 objekata, kako su nekada izgledale stolarska i kovačka radionica, berbernica, čobanska koliba. Ovdje se nalazi oko 5.000 raznih eksponata koje je domaćin Nedeljko Branković sa ljubavlju prikupljao čak tri decenije. Među najdražim predmetima mu je stara preslica iz Jablanice, i to zbog svog neobičnog “životnog puta”.

– Našao sam je na buvljaku u zapadnoj Evropi, vlasnica mi je ispričala da ju je kupila u Grčkoj, a na preslici ćirilicom piše da je napravljena nešto prije drugog svetskog rata u Jablanici. Nakon svog tog pređenog puta, ja je donosim ovdje u Ljubačevo – govori Branković.

Želja mu je da ovaj sajam antikviteta, kojim se njeguju običaji i čuva kulturno nasleđe, postane tradicionalan, a da se od sljedeće godine više predstave rukotvorine, kreativci i djeca putem raznih radionica.

Ljubačevo je veoma inspirativan ambijent za slikanje, priča umjetnica Vlasta Opačić Karan, koja ovdje često dolazi i na čijim djelima upravo preovladavaju teme iz istorije, narodne nošnje i ljekovito bilje.

Zdravko Krolo iz Dervente pokazao nam je neobično izrezbarene lule, ali i kuburu staru više od dva vijeka.

– Imam jednu još stariju, koju sam kupio u Osijeku, nju čuvam posebno i ne bih je nizašta prodao – govori ovaj zaljubljenik u antikvitete.

Šefik Ibrašimović iz Travnika, kolekcionar je dvadeset godina, a uža specijalnost mu je stari novac i militarija. Donio je dosta razglednica, novca, poštanskih markica, sve je, dodaje, za zamjenu ili prodaju, ipak predmete koje skuplja za sebe – ljubomorno čuva i ne izlaže.

Iz Turističke organizacije grada, koja je podržala Sajam antikviteta i umjetnina, poručili su da etno selo u Ljubačevu zaslužuje mjesto na mapi kulturnih događaja, te da je značajno, ne samo za Banjaluku, već i cijelu regiju.

Vrijedne dječije ruke

Svoje radove izložile su i vrijedne djevojčice iz Ljubačeva, koje pohađaju kurs zmijanjskog veza. Tea Todorović (11) već godinu dana uči tajne ovog starog zanata i plavi vez sa Manjače, kaže, uopšte joj nije težak. Nada se da će uskoro moći da ga izveze i na neku od svojih košulja.

(Srpskainfo)