Politika 16.04.2023.

Lokalni odbori sve češće javno ističu podršku Nikšiću, zašto to rade?

ČITANJE: 2 minute

U posljednjih nekoliko sedmica tri različita odbora SDP-a su izašli u javnost davajući podršku predsjedniku stranke Nerminu Nikšiću. Podrška stranačkih organizacija za predsjednika stranke bi se trebala podrazumijevati, osim ako ne postoji stranački raskol.

Nakon što je potpredsjednik Federacije BiH Igor Stojanović krajem marta doveo u pitanje da li će dati saglasnost za imenovanje Vlade FBiH nezadovoljan određenim kadrovskim rješenjima, uslijedila je reakcija Gradske organizacije SDP-a u Banjoj Luci i predsjednika Kantonalnog odbora SDP-a u Sarajevu Adnana Štete.

“Dajemo punu podršku predsjedniku SDP BiH Nerminu Nikšiću u zaključcima Predsjedništva SDP BiH u cilju hitnog formiranja Vlade FBiH čime će se okončati proces promjena koji je počeo uspostavom nove parlamentarne većine na državnom i entitetskom nivou”, naveli su tada iz GO SDP Banja Luka.

Osim Nikšiću, banjalučki SDP-ovci su tada podršku iskazali i članu Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denisu Bećiroviću, piše Klix.

U četvrtak je Kantonalni odbor SDP Tuzla izdao saopštenje u kojem, kako navode, daju punu podršku Nerminu Nikšiću i potpredsjedniku Federacije BiH Igoru Stojanoviću.

“KO SDP BiH Tuzla daje punu podršku Predsjedniku SDP BIH Nerminu Nikšiću u procesu formiranja vlasti u Federaciji Bosne i Hercegovine kao i potpredsjedniku Federacije BiH Igoru Stojanoviću koji je na vrijeme prepoznao opasnost blokade formiranja vlasti i pokušajima raznih subjekata da ne dođe do promjena”, navodi se u saopštenju.

Dalje se navodi da ova stranačka organizacija osuđuje svaki napad na Nermina Nikšića i Igora Stojanovića, ističući da su svjedoci brutalne kampanje koja se u proteklih mjesec dana vodi protiv njih.

“Napad na naše ljude je napad na sve nas, i mi u KO SDP BiH Tuzla čvrsto stojimo iza njih”, poručili su iz Tuzle.

Nejasno je zašto su pojedine organizacije SDP-a osjetile potrebu da javno brane predsjednika stranke. Ukoliko se radi o napadima iz drugih političkih partija, onda je podrška organa stranke nešto što se podrazumijeva pa davanje podrške i nema neku političku težinu.

Druga opcija je da unutar stranačkih struktura postoje od javnosti nevidljivi sukobi i kritike na djelovanje predsjednika stranke, pa pojedini odbori osjete potrebu da se pozicioniraju u unutarstranačkom odmjeravanju snaga.

Da situacija unutar SDP-a nije baš bez problema, pokazalo je dvoumljenje Igora Stojanovića u vezi sa davanjem saglasnosti za Vladu FBiH, a koje je riješeno tek nakon sastanka predsjedništva stranke. A kako Klix.ba saznaje protiv određenih kanidata za ministre je bio i Aner Žuljević.

Nermin Nikšić je najavio da neće mijenjati statut stranke kako bi se opet kandidovao za predsjednika , a kongres bi trebao biti održan u toku ove godine. U tom kontekstu bi se eventualno i ovakvi potezi mogli tumačiti kao dio priprema za stranačko preslagavanje.