Politika 24.02.2020.

LONDON: Tegeltija na investicionom skupu o zapadnom Balkanu, organizator EBRD

ČITANJE: 5 minuta

Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Zoran Tegeltija izjavio je danas da su za razvoj zemalja zapadnog Balkana najvažniji projekti iz oblasti saobraćajne infrastrukture, energetike i projekti koji se tiču bezbjednosti i sprečavanja elementarnih nepogoda.

On je na londonskom Investicionom skupu o zapadnom Balkanu u organizaciji Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) napomenuo značaj infrastrukturnih radova koji spajaju sjever i jug BiH, a za koje je rekao da predstavljaju najskuplje i najteže dionice.

– Sljedeća važna komunikacija koju želimo je povezivanje Sarajeva i Beograda. Za to su pokazali interesovanje drugi investitori, ali ne i EBRD. Srbija ide brže od nas, ali mislim da ćemo i mi naše izvore finansiranja tog projekta uspješno okončati – istakao je Tegeltija.

Kako je naveo, povezivanje Crne Gore i BiH na poziciji Šćepan Polje-Foča, jedna je od dionica autoputa koji treba da poveže Sarajevo sa Tiranom i taj projekat je EBRD iskazao spremnost da finansira.

On je pomenuo i obilaznicu oko Banjaluke koja ima strateški značaj i predstavlja deo autoputa Gradiška – srednja Dalmacija.

Kazao je da sve željezničke pruge podliježu modernizaciji, te da je za unapređenje željezničkog saobraćaja važna dionica Zagreb – srednja Dalmacija, preko BiH.

Kada je reč o energetici, kazao je da su potencijali graničnih rijeka do sada neiskorišćeni, a sa Srbijom su, napominje, potpisani sporazumi u vezi sa zajedničkim iskorišćavanjem energetskih potencijala reke Drine.

– Najvažniji su nam obnovljivi izvori energije, ali BiH ulaže i u termoelektrane – rekao je Tegeltija.

Takođe, kaže Tegeltija, pitanje razmjere šteta i upravljanje štetama na rijekama od vremenskih nepogoda jedno je od ključnih pitanja u sve tri države, Hrvatskoj, BiH i Srbiji.

– Ti projekti jesu skupi i zahtjevni, ali moramo zajedno ući. Postoji potpuna saglasnost o važnosti i spremnosti tih projekata, potrebni su izvori finansiranja – rekao je on.

On se predsjedniku EBRD-a zahvalio na kontinuiranoj podršci Bi H, istakavši da je EBRD imao najviše povjerenja u BiH od svih globalnih međunarodnih institucija.

Nakon zvaničnog otvaranja skupa i pozdravnih riječi predsjednika EBRD-a Sume Čakrabatija, te Andreja Plenkovića, premijera Hrvatske koja predsjedava EU, održana je sjednica na kojoj su učestvovali predsjedavajući Savjeta ministara, te premijeri i ministri zemalja Balkana.

Tegeltija se na marginama konferencije, organizovala Evropska banka za obnovu i razvoj, sastao sa Čakrabatijem sa kojim je razgovarao o aktuelnoj političkoj i ekonomskoj situaciji u BiH, te regionalnim projektima i inicijativama.

Ovom prilikom, Tegeltija je istakao da je novi saziv Savjeta ministara u potpunosti opredijeljen da, u skladu sa nadležnostima, zajedno sa vladama entiteta nastavi predano da radi na evropskim integracijama i reformskim procesima usmjerenim na stabilizaciju privrednih prilika, privredni rast, povećanje efikasnosti javne uprave, te privlačenje domaćih i stranih investicija sa ciljem otvaranja novih radnih mjesta.

Na sastanku je razgovarano i o investicionim planovima za naredni period, sa posebnim fokusom na intenziviranje saradnje u pružanju podrške inicijativi za ojačavanje investicione klime u BiH.

Tegeltija i premijerka Srbije Ana Brnabić sastali su se takođe danas na marginama investicionog samita EBRD u Londonu.

“Imaćete priliku da dobro zaradite”

Premijeri sa Zapadnog Balkana pozvali su danas u Londonu investitore da ulažu u ovaj region, koji je, kako su ocijenili, prijateljsko okruženje za investitore.

Premijerka Srbije Ana Brnabić rekla je na samitu o Zapadnom Balkanu u organizaciji EBRD, da je Srbija pravo mjesto za ulaganje, zemlja koja je privukla najviše stranih direktnih investicija, i ima jednu od najvažnijih stvari – ljudski kapital.

Naglasila je da je je Srbija prošle godine bila broj 1 kada je u pitanju privlačenje grinfild direktnih stranih investicija.

Napomenula je da postoje posebne poreske olakšice u zemlji, za sve koji žele da ulažu u istraživanja, nauku, razvoj tehnologija, inovacije…

Kako je rekla, IT sektor u Srbiji je najbrža rastući sektor u Evropi, a izvoz tog sektora je bio oko 1,4 milijarde prošle godine.

– To vidimo kao ključ našeg daljeg razvoja i rast, i želim da vas pozovem da budete dio te transformacije – rekla je Brnabić.

Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Zoran Tegeltija takođe je pozvao investitore da ulažu u tu zemlju, navodeći da će njihov kapital u BiH biti siguran.

– U BiH ćete imati priliku da dobro zaradite, što je jedan od važnijih motiva, ulagaćete u zemlju u kojoj imate dobre ljude, sposobne, kvalifikovanu radnu snagu, a stope poreza niže od većine zemalja u Evropi – rekao je Tegeltija.

On je dodao da se nada da su to dovojni motivi, te naveo da oni koji ulažu u projekte iza kojih stoji država, treba da znaju da BiH ima kapacitete za stabilno investiranje i servisiranje svojih obaveza.
I premijer Crne Gore Duško Marković naveo je da je ta zemlja u proteklom periodu kroz reforme dostigla finansijsku disciplinu i ekonomski rast.

– Želimo da zadržimo mlade u zemlji. Strani investitori su dobrodošli u Crnu Goru, imaju potencijala za ulažu u turizam, energetiku, poljoprivredu, razvoj infrastrukture. Crna Gora je prijateljsko okruženje za investiture – rekao je Marković.

Albanski premijer Edi Rana rekao je da Balkan, pa i Albanija, ima tu stigmu da predstavlja prepreku za svakoga ko hoće da putuje, pogovoto ako ima novca i želi da investira.

Kažu da je to mjesto gdje ne treba da idete, ali ako jednom odete, otkrićete da želite da dođete ponovo, primjetio je Rama.

Premijer Sjeverne Makedonije Oliver Spaskovski rekao je da u toj zemlji rade na tome da stvore bolju investicionu klimu, za domaće i strane investitore, što, kaže, ide “ruku pod ruku” sa dugoročnom stabilnošću.

– Svi procesi u Sjevernoj Makedoniji ukazuju da se krećemo ka dugoročnoj stabilnosti, članstvu u NATO i pregovorima sa EU A, uz to mora zemlja da se konsoliduje finansijski – rekao je Spaskovski.

Predsjednik EBRD Suma Čakrabarti rekao je da svi u regionu žele stabilnost i ekonomski razvoj, kao i da su vrlo otvoreni ka spoljnom svijetu.

Ponovio je da je EBRD u region do sada investirao gotovo 13 milijardi evra, a da su posljednjih godina cifre najviše porasle, jer, kako kaže, što je više reformi u regionu, više je mogućnosti za ulaganja.

– Zapadni Balkan je region u koji vrijedi ulagati – rekao je Čakrabarti.

(Agencije)

Oznake: Zoran Tegeltija