Sport 31.08.2023.

LOŠE VEČE: Partizan, Čukarički, Dinamo i Zrinjski eliminisani u evropskim duelima

ČITANJE: 4 minute

Fudbaleri Zrinjskog eliminisani su iz Lige Evrope od LASK-a iz Linca u plej-ofu, a to znači da će u nastavku sezone igrati grupnu fazu Lige konferencija, što je i najveći uspjeh ikada za bh. fudbal.

Zrinjski je večeras imao šansu izboriti još veći uspjeh i izboriti Evropsku ligu. Ipak, utakmica u Mostaru završena je neriješenim rezultatom 1:1, a kako je u prvom duelu LASK imao jedan gol prednosti (2:1), tako je i prošao u grupu Lige Evrope.

Susret u Mostaru odigran je u vatrenoj atmosferi, a podršku su imali i gosti jer je grupa od 300 pripadnika navijača LASK-a stiglo na tribine stadiona Pod Bijelim Brijegom. U takvoj atmosferi bolje je krenuo Zrinjski koji je više prijetio u uvodnoj fazi utakmice.

Uslijedila je prava “uspavanka” u narednih dvadesetak minuta, a onda ju je prekinuo Ćuže dalekometnim udarcem koji odlazi pored gola u 33. minuti. Samo dvije minute kasnije vidjeli smo jedan od ključnih trenutaka utakmice.

Igrao se 35. minut kada je Ćuže istrčao sam pred golmana gostiju, koji ga ruši, a sudija Tiago Martins pokazuje na bijelu tačku. Bilbija je loptu zakucao u mrežu Austrijanaca za erupciju oduševljenja navijača u Mostaru.

Zrinjski je tada imao rezultat za produžetke. Minimalnom prednošću domaćina otišlo se na odmor.

Mostarci su na otvaranju drugog dijela mogli do gola koji bi ih vjerovatno odveo u grupu Lige Evope. Ćuže je driblao u kaznenom prostoru gostiju, poslao na pod čak i golmana, ali nije uspio odigrati loptu prije nego što su mu je čuvari oduzeli.

Uslijedila je kazna. Branko Jovičić se u 52. minuti odvažio na udarac s 30 metara i to je učinio na vrlo precizan način pogodivši mrežu Zrinjskog od stativu. Gol je preporodio goste iz Austrije.

Naredne minute u potpunosti su pripale gostima. Ipak, mogao je Zrinjski do gola u 66. minuti. Mario Tičinović je probio po lijevoj strani i ubacio za Bilbiju, a on kasni na loptu da je s dva metra plasira u praznu mrežu gostiju.

Tada su gosti preuzeli kontrolu igre, ali većih prilika nije bilo. Ostalo je 1:1, tako da Zrinjski nije uspio ostvariti pobjedu za eventualne produžetke ili penale.

LASK je tako prošao u Ligu Evrope, dok će Zrinjski igrati u Ligi konferencija, što je svakako najveći uspjeh u istoriji klupskog fudbala u BiH jer je to prva ekipa koja je izborila neko od evropskih takmičenja, prenosi Klix.

Dinamo ispustio prednost

Zagrebački Dinamo je u revanš utakmici plej-ofa Lige Evrope izgubio u Pragu od Sparte 4:1 i nije uspio obraniti veliku prednost od 3:1 iz prve utakmice u “Maksimiru”.

Češki tim je već nakon 24 minute vodio 2:0 golovima Haraslina i Sorensena, a sve je povećao na 3:0 Panak golom u 67. minutu.

Ipak, Baturina je fantastičnim golom u 71. minutu vratio Dinamo u igru smanjivši na 3:1, ali je Spartu u Ligu Evrope odveo Olatunji golom u 87. minutu.

Zagrepčani će evropsko takmičenje nastaviti u Ligi konferencija.

Utakmici Partizana prethodio protest

Fudbaleri Partizana poraženi su u revanšu plej-ofa za Ligu Konferencija od Nordsjelanda u Beogradu sa 1:0 (1:0).

Danci su i u prvoj utakmici slavili, i to sa ubedljivih 5:0, pa su tako lagano prošči u grupnu fazu trećeg po rangu takmičenja u Evropi.

Utakmica je odigrana u tužnoj atmosferi pred oko 1.000 gledalaca.

Utakmici je prethodio protest grobara koji su još jednom zatržili smjenu uprave kluba.

Crno-bijeli su ovim završili učešće u Evropi, u kojoj su zabilježili tri poraza i jednu pobjedu.

Teško da je iko vjerovao u čudo poslije katastrofe u Danskoj, a pogotovo poslije gola koji je u 30. minutu postigao Ibrahim Osman.

Bila je to sjajna kontra gostiju, praktično mat u tri poteza. Osman je sa peterca lako matirao Jovanovića.

Partizan je imao nekoliko poluprilika, ali je ostao nedorečen u samoj završnici.

Čukarički nemoćan

Fudbaleri Čukaričkog izgubili su danas od ekipe Olimpijakosa u Leskovcu rezultatom 3:0 (2:0) u revanš utakmici plej-ofa kvalifikacija za Ligu Evrope.

Golove za grčki tim postigli su Georgios Masuras u 34. minutu, Pep Biel u 46. minutu i Panagioitis Retsos u 53. minutu.

Prva utakmica u Atini završena je pobjedom Olimpijakosa rezultatom 3:1.

Grčki tim će tokom jeseni igrati grupnu fazu Lige Evrope, dok će srpski tim morati da se zadovolji plasmanom u grupnu fazu Lige konferencija, prenose agencije.