Svijet 09.11.2021.

Lukašenko i Putin razgovarali o migrantskoj krizi na granici Bjelorusije i Poljske

ČITANJE: 3 minute

Nastavlja se migrantska kriza na granicama Poljske i Litvanije sa Belorusijom. Varšava saopštava da su zabilježili više od 300 ilegalnih upada, dok Viljnus navodi da se stotine migranata kreće ka njenom graničnom prelazu.

Litvanija je na dijelu teritorije proglasila vanredno stanje i uputila četiri vojna kamiona sa naoružanim vojnicima, prenosi RTS.

Poljski predsednik Andžej Duda tvrdi da je na granici te zemlje sa Bjelorusijom hiljadu migranata, mahom mladih muškaraca.

Poljski graničari su registrovali 309 nelegalnih pokušaja upada na teritoriju te zemlje iz pravca Bjelorusije. Uhapšeno je 17 osoba, mahom Iračana.

Portparol poljskih Specijalnih službi tvrdi da bjeloruske bezbjednosne snage ispaljuju prazne metke u vazduh “kako bi simulirale opasne događaje”, dok istovremeno daju migrantima oruđe kojim oni pokušavaju da isjeku žičanu ogradu.

Šta Rusija predlaže?

U međuvremenu, Aleksandar Lukašenko i predsednik Rusije Vladimir Putin su razgovarali telefonom o aktuelnoj situaciji, javlja bjeloruska novinska agencija Belta.

– Ratovati protiv ovih nesrećnih ljudi na granici Poljske i Belorusije i dovesti kolone tenkova – pa jasno je da je to ili vježba ili ucjena – rekao je Lukašenko u televizijskom obraćanju i poručio da će se mirno suprotstaviti ovakvoj situaciji.

Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov predložio je Evropskoj uniji da finansijski pomogne Minsku, kako bi zaustavili migrantsku krizu – dogovor kakav je već postignut sa Turskom.

EK: Minsk nudi migrantima lak ulaz u EU

Evropska komisija tvrdi da Bjelorusija ilegalno nudi migrantima lak ulaz u EU.

– To je dei nečovječnog i gangsterskog pristupa Lukašenkovog režima, koji i dalje obmanjuje ljude obećavajući im lak ulazak u Uniju – rekao je portparol Komisije.

Komisija navodi da je oko 2.000 migranata na njenoj granici i da je Brisel spreman da pomogne Poljskoj u kratkom roku, ako Varšava to zatraži.

Migranti idu i ka granici sa Litvanijom

Napeto i na granici Belorusije i Litvanije. Viljnus je na granični prelaz Pertakas uputio četiri vojna kamiona sa naoružanim vojnicima, nakon izvještaja da se tu uputilo nekoliko stotina migranata.

Ranije danas, Litvanija je proglasila vanredno stanje u dijelu teritorije koji se graniči sa Belorusijom. Vanredno stanje stupiće na snagu u ponoć, 10. novembra.

Kako je došlo do krize?

Kriza je nastala nakon što je Zapad uveo sankcije bjeloruskoj vladi zbog nasilnog gušenja masovnih protesta prošle godine, a nakon izbora u kojima je Aleksandar Lukašenko proglasio pobjedu. Opozicija tvrdi da su izbori pokradeni, što on negira.

Evropska unija, čije su članice Poljska i Litvanija, optužuje Minsk i da iz osvete podstiče migrante sa Srednjeg istoka i iz Afrike da pokušaju da uđu u Uniju preko Belorusije, dok Lukašenkova vlada negira da pokušava da isfabrikuje migrantsku krizu i krivi Zapad za prelaske preko granica. Potvrđuju da migranti idu ka granici, ali kažu i da se Varšava prema njima odnosi na nehuman način.

Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen pozvala je zemlje članice da prošire sankcije protiv režima u Bjelorusiji koji je, prema njenim rečima, odgovoran za “hibridni napad” na EU.

– Bjeloruske vlasti moraju da shvate da im pritisak na Evropsku uniju kroz ciničnu instrumentalizaciju migranata neće pomoći da uspiju u svojim ciljevima – poručila je fon der Lajenova u pisanom saopštenju.

(SB)