Vijesti 06.01.2024.

Lukić: 9. januar je odgovor Srba na poništavanje konstitutivnosti

ČITANJE: 3 minute

Istorijski čin proglašenja Republike srpskog naroda u BiH od prije 32 godine ne može biti ničim zamijenjen, a svaki pokušaj njegovog brisanja potvrda je namjere da se nastavi sa politikom dekonstitucionalizacije Srba u BiH, smatra ekspert za ustavno pravo Radomir Lukić.

Lukić je za Srnu istakao da je proglašenje Republike srpskog naroda 9. januara 1992. godine bio odgovor Srba na poništavanje konstitutivnosti srpskog naroda koje su izvršili ondašnji Hrvati i Muslimani donoseći deklaraciju o suverenosti BiH i platformu o uređenju.

Lukić je podsjetio da je 9. januara 1992. godine srpski narod u ondašnjoj BiH, rekao “ne” onim koji su pokušali da ga eliminišu kao konstitutivni narod.

– To njegovo `ne` označilo je formiranje ili proglašenje Republike Srpskog Naroda u BiH i to je jedan istorijski čin – poručio je Lukić.

Lukić je rekao da svaki pokušaj brisanja ovog istorijskog čina predstavalja potvrdu namjere da se nastavi sa politikom dekonstitucionalizacije srpskog naroda u BiH.

– To je još jedan pokušaj da se Republika Srpska smanji u političkom pogledu, a da se Srbima oduzme pravo na istorijsko sjećanje i na borbu za konstitutivnost koju su onda imali – istakao je Lukić.

Politika negiranja 9. januara, smatra Lukić, traje decenijama i uklapa se u politiku negiranja Republike Srpske.

On je naveo da su napadi na Republiku Srpsku i iz Sarajeva i sa Zapada, koncentrisani na simbole i simbolički dio srpskog identiteta i Srpske.

Lukić je podsjetio da je proglašenje Republike Srpskog Naroda bilo prije prije oružanog sukoba u BiH i da taj dan ničim nije umrljan jer je odgovor na dekonstitucionalizaciju srpskog naroda.

– Poslije udara na simbole i simboliku svega što se dešavalo od 1990. do 1992. godine u Јugoslaviji, uslijedio je napad na institucije Republike Srpske i na njene nadležnosti, u kojem pogledu je pokušaj da se Srpskoj oduzme bilo koja pravna, zakonodavna ili izvršna nadležnost kada je riječ o zemljištu, prirodnim bogatstvima, poljoprivrednom zemljištu, rudama, mineralima, javnoj svojini – rekao je Lukić.

Republika Srpska, poručio je Lukić, nema nikakav razlog da prestane da slavi 9. januar.

– Odluka Ustavnog suda BiH je krajnje tendenciozna, tim prije što je taj isti Ustavni sud kada je rekao da 9. januar nije u skladu sa Ustavom jer nije simbol sva tri konstitutivna naroda u BiH i kada je rekao da je 1. mart ustavni praznik u BiH, iako se zna da nije izraz zajedničke volje tri naroda, nego dva konstitutivna naroda – Hrvata i Muslimana – rekao je Lukić.

On je ocijenio da je Ustavni sud takvim odlukama sam sebe poništio.

Deveti januar se slavi kao Dan Republike Srpske jer je tog datuma 1992. godine nastala pod prvobitnim nazivom Republika srpskog naroda u BiH.

Srpsku su osnovali srpski poslanici u tadašnjoj Skupštini BiH nakon što su preglasani u ključnim pitanjima o opstanku Јugoslavije, a pripadnici druga dva naroda krenuli u secesiju mimo volje Srba, koji su imali status konstitutivnog naroda.

Naziv Republika srpskog naroda u BiH bio je u upotrebi do 28. februara 1992. godine i proglašenja prvog Ustava, kada je zamijenjen sa Srpska Republika BiH koji je korišten do 12. avgusta 1992. godine, kada je uveden Srpska Republika. Taj naziv septembra 1992. godine zamijenjen je sadašnjim – Republika Srpska.

Oznake: Radomir Lukić