Svijet 11.07.2022.

Makron i Uber – ljubav koja je trajala 4 godine i vrijedila 90 miliona evra

ČITANJE: 2 minute

U sklopu tajnih dokumenata o poslovanju kompanije “Uber” koji su otkrili kako su čelnici ove firme sklapali dogovore sa vodećim svjetskim političarima našao se i francuski predsednik Emanuel Makron, koji je sa pozicije ministra finansija omogućio pomenutoj kompaniji mnoge benefite.

Šta je dosije „Uber“?

Dokumenta o kompaniji „Uber“ su riznica od više od 124.000 zapisa, uključujući 83.000 mejlova, i 1.000 drugih razgovora, koji obuhvataju period od 2013. do 2017. godine.

Gardijan je došao do njih i podjelio ih sa Međunarodnim konzorcijumom istraživačkih novinara i brojnim medijskim organizacijama. Sada je po prvi put otkriveno kako je kompanija izdvajala oko 90 miliona godišnje kako bi regrutovala političare koji mogu da doprinesu napretku kompanije.

ZA VIŠE VIJESTI ZAPRATITE NAS NA TELEGRAM NALOGU!

Kako su francuski taksisti mjesecima organizovali proteste protiv “Ubera” i njihovih vozača, čelnici kompanije videli su u Emanuelu Makronu, tada ekonomisti, priliku za poboljšanje situacije.

Dok su francuski taksisti ponekad organizovali nasilne proteste na ulicama protiv Ubera, Makron, sadašnji predsednik, navodno je bio u kontaktu sa Uberovim kontroverznim šefom Trevisom Kalanikom i obećao mu da će reformisati zakone u korist kompanije.

Makron u centru skandala

“Uber” je svoje usluge u Parizu pokrenuo 2014. godine i naišao na jak otpor taksi industrije. Ubrzo su pokrenuti masovni protesti, koji su više puta eskalirali i pretvorili se u sukobe sa policijom.

Tada je Emanuel Makron imenovan za ministra ekonomije, koji je “Uber” video kao priliku za nagli uspon. On je održao nekoliko sastanaka sa čelnicima kopmanije i pristao da deluje u njihovu korist.

Dokumenta koja je objavio Gardijan pokazuju da se Makron sreo sa ključnim ljudima kompanije najmanje četiri puta.

„Otvorenost i dobrodošlica koju dobijamo je neuobičajena u odnosima između vlade i industrije”, pisali su Makronu iz “Ubera”.

Nekoliko meseci kasnije, Makron je potpisao dekret kojim se ublažavaju uslovi za licenciranje Uberovih vozača.

Međutim, portparol aktuelnog predsednika kaže da je priroda njegove funkcije tada omogućila blizak kontakt sa mnogim kompanijama, pa i “Uberom”.

„Njegove funkcije su ga prirodno dovele do susreta i interakcije sa mnogim kompanijama koje su bile angažovane u oštrom pomaku koji je tokom tih godina nastupio u sektoru usluga, koji je morao biti olakšan otključavanjem administrativnih i regulatornih prepreka”, navodi se u saopštenju kabineta Emanuela Makrona.

(A. S.)