Region 02.07.2024.

Marokanska Sahara i srpsko Kosovo

ČITANJE: 3 minute

PIŠE: Mihajlo Vučić

Nedavno je na Fakultetu za diplomatiju i bezbednost u Beogradu održano predavanje ambasadora Kraljevine Maroka u Republici Srbiji. Tom prilikom ambasador je istakao kako između Srbije i Maroka, iako naizgled to može delovati neobično, postoje mnoge sličnosti u diplomatskom nastupu, kako u prošlosti, tako i danas. I zaista, ključna sličnost proizlazi iz zajedničkog problema koji opterećuje politiku obe države – kako očuvati suverenitet nad delom teritorije koji se u međunarodnim okvirima jednostrano proglasio za nezavisan, Kosovom i Metohijom, južnom srpskom pokrajinom koja se pod imenom Kosovo pokušava da etablira kao nezavisna država, odnosno južnom marokanskom pokrajinom Marokanskom Saharom, koja pod imenom Zapadna Sahara pokušava to isto.

Maroko i Srbija nastoje da svoju borbu za odbranu suvereniteta zasnuju na odbrani načela Povelje Ujedinjenih nacija, pre svega na poštovanju državnog suvereniteta i teritorijalnog integriteta svake članice UN. Aktivnosti Maroka na ovom planu su vrlo intenzivne, promišljene i u poslednje vreme daju sočne plodove uspeha – Srbija bi mogla neke od njih da usvoji i primeni.

Nedavno je Japan, vodeća regionalna sila u Istočnoj Aziji, podržao plan autonomije za Zapadnu Saharu koji je Vlada Maroka ponudila kao rešenje spora Ujedinjenim nacijama, ocenivši da su odredbe plana kredibilne i realistične. Diplomatska podrška koju Japan pruža planu autonomije uliva nadu da i dalje vredi boriti se za načela međunarodnog prava i Povelje Ujedinjenih nacija koja su utkana u odredbe plana. Plan je zasnovan na poštovanju prava na samoopredeljenje lokalnih naroda, ljudskih prava i održivog ekonomsko-socijalnog razvoja pokrajine.

Na evropskom tlu je takođe došlo do pozitivnih pomaka u diplomatskoj borbi Maroka. Konkretno, u Ujedinjenom Kraljevstvu Velike Britanije i Severne Irske poslednjih godina su sve jači pozivi poslanika u Parlamentu, naročito iz Konzervativne partije, da Ujedinjeno Kraljevstvo prizna suverenitet Maroka nad Saharom. Tokom poslednje sednice Parlamenta o pitanju „priznanja Zapadne Sahare kao marokanske”, poslanici su izvršili pritisak na vladu da prizna suverenitet Maroka nad Zapadnom Saharom, opet na bazi ponuđenog plana autonomije. Poslanici su istakli kako je Maroko drugi najstariji saveznik i pouzdani partner Ujedinjenog Kraljevstva. Ukazali su da podrška pozicijama Maroka u sporu nad Zapadnom Saharom raste u međunarodnim krugovima, naročito istakavši uticajne države poput Sjedinjenih Američkih Država i Izraela. Poslanici su propustili da kažu, ali je važno dodati da i Holandija, Nemačka, Francuska i Španija takođe u poslednje vreme naginju rešenju za Zapadnu Saharu koje nudi Maroko. Španija, koja je i glavni evropski saveznik Srbije u odbrani suvereniteta nad Kosovom i Metohijom, još je jedna važna poveznica odbrane nacionalnih interesa Srbije i Maroka.

Na kraju, nedavno je nakon sastanka ministara spoljnih poslova Maroka i Savezne Države Brazil istaknuto kako Brazil pohvaljuje ozbiljne i kredibilne napore Maroka da se dođe do rešenja spora na osnovu plana autonomije Marokanske Sahare. Brazil je predsedavao poslednjoj Sednici Saveta bezbednosti UN posvećenoj tom pitanju u oktobru 2023, kada je usvojena Rezolucija 2703, koja je primila k znanju plan o autonomiji takođe ocenivši napore Maroka da se postigne diplomatsko rešenje kao ozbiljne i kredibilne.

Maroko pokušava da u okviru međunarodnog prava i načela Povelje UN aktivno vodi borbu za svoj državni suverenitet. Ta borba je iscrpljujuća i duga, ali se od nje ne odustaje jer su u pitanju temeljni nacionalni interesi. Čini se da, kako vreme odmiče, borba daje sve veće plodove uspeha.

(politika.rs)

Oznake: Kosovo