Biznis 18.02.2023.

MASK: Vještačka inteligencija najveća prijetnja čovječanstvu

ČITANJE: 3 minute

Tokom virtualnog gostovanja na Svetskom samitu vlada u Dubaiju, Ilon Mask govorio je o svojoj ulozi u Tviteru i kada namerava da se povuče s pozicije izvršnog direktora, ali se dotakao i veštačke inteligencije.

Nakon predstavljanja četbota „Čet GPT” (ChatGPT), veštačka inteligencija je glavna tema tehnološke industrije te je razvoj ove tehnologije postao fokus brojnih malih i velikih IT kompanija.

Predstavljene su prilično neverovatne mogućnosti veštačke inteligencije, ali pitanje je šta bi se dogodilo kada bi neko pokušao da iskoristiti ovu tehnologiju na negativan način. Na primer neki kibernetički kriminalci već su pokušali da iskoriste četbota za razvoj malvara, međutim to je tek vrh sante leda jer kako je rekao na samitu Mask, ona predstavlja i potencijalnu egzistencijalnu pretnju čovečanstvu.

O opasnostima veštačke inteligencije Mask je govorio i prošle godine kada ju je nazvao jednom od tri najveće pretnji čovečanstvu, uz smanjenje stope rađenja i religiozni ekstremizam.

Jednako pozitivna i negativna

Veštačka inteligencija jedan je od najvećih rizika za budućnost civilizacije. Međutim ona je jednako pozitivna i negativna – ima velike mogućnosti i sposobnosti, no u isto vreme predstavlja veliku pretnju, objasnio je Mask.

Kao promer je spomenuo nuklearnu fiziku zahvaljujući kojoj imamo nuklearnu energiju, ali i nuklearne bombe, prenosi portal Teh Tajms.

Ilon Mask bio je jedan od suosnivača i ranih investitora u „OpenAI”, koji stoji iza ovog četbota, no kako je rekao na samitu u Dubaiju, više nema udeo u kompaniji i nije uključen u njene operacije.

U svojoj objavi na Tviteru Ilon Mask citirao je izjavu „Čet GPT”-a o tome da je savršena veštačka inteligencija i da ne pravi greške, i da „ako postoje greške, to je zbog spoljnih faktora, kao što su problemi sa serverom, korisnički unosi, rezultati na vebu ili kvarovi na mreži”.

„Iako „Čet GPT” nije pomenuo ljude, njegove izjave jasno govore da su nesavršeni korisnici (ljudi)”, smatra Mask.

Digitalni asistent

„Čet GPT” (Chat GPT – Generative, Pre-trained Transformer) je 30. novembra pušten u rad. Reč je projektu kompanije „OpenAI” koja se bavi istraživanjem i primenom veštačke inteligencije u svakodnevnom životu.

„Čet GPT” je softver obučen na osnovu povratnih informacija dobijenih od ljudi, a sposoban je da generiše tekst na osnovu prethodno unetih podataka. Jednostavno rečeno, ovo je novi digitalni asistent. Jedan od najvećih i najmoćnijih modela veštačke inteligencije za obradu jezika do danas, sa 175 milijardi parametara.

Sam „Čet GPT” je sebe opisao kao model veštačke inteligencije za obradu jezika.

U slučajevima kada je nama – ljudima, potrebno da provedemo sate istražujući, razumevajući i pišući članak o složenoj temi (na primer kvantna mehanika), „Čet GPT” može da proizvede dobro napisanu alternativu za nekoliko sekundi.

Reč je o tehnologiji koja će nas naterati da promenimo pogled na budućnost, da zastanemo i da se zapitamo da li smo na pravom putu, prenosi politika.rs.

(SB)

Oznake: Ilon Mask