Politika 04.01.2024.

Mazalica: Oduprijeti se pokušajima ukidanja Dana Republike

ČITANJE: 3 minute
Poslanik u Narodnoj skupštini Srpske Srđan Mazalica izjavio je da Dan Republike Srpske – 9. januar ima pravni, istorijski i simbolički značaj koji dodatno potvrđuju svi koji hoće da ga ospore, zbog čega se treba oduprijeti pokušajima njegovog ukidanja.

– Srpska će odbranom 9. januara dodatno potvrditi svoj integritet, slobodu i samopoštovanje. Dan Republike Srpske je godišnjica začetka Republike Srpske kao države koja je priznata u Dejtonu i kao takva nastavila da postoji kao entitet u okviru BiH – rekao je Mazalica.

On je povodom proslavljanja Dana Republike Srpske – 9. januara rekao da je Srpska osnovana u miru, te da taj dan nije neposredno prouzrokovao rat niti sukobe.

Mazalica je podsjetio da su nešto kasnije srpski predstavnici prihvatili mirovni plan koji su muslimanski predstavnici odbili, ali što je najvažnije, taj dan je prouzrokovan pokušajima izolovanja i eliminacije srpskih predstavnika u institucijama BiH iz odlučivanja, što prema međunarodnom pravu predstavlja dovoljan osnov za stvaranje jezgra buduće državnosti srpskog naroda na ovom prostoru.

– Međutim, iako se često navodi kao razlog njegovog osporavanja ono što se dešavalo u ratnim sukobima, Ustavni sud BiH ga je osporio zbog vjerskog karaktera, kojeg on zapravo i nema. I da jeste vjerski, to bi bi bio prvi praznik u istoriji Evrope koji je osporio neki sud zbog vjerskog karaktera – istakao je Mazalica za Srna.

Prema njegovim riječima, u gotovo svim evropskim državama postoje praznici vjerskog karaktera, dok samo u Republici Srpskoj to nije dozvoljeno, tim prije što zvanični naziv praznika ne uključuje vjerski predznak – Sveti Stefan.

Mazalica je rekao da je argument pred Ustavnim sudom BiH bila pozivnica za obilježavanje koja sadrži i satnicu liturgije sa početkom u 9.00 časova.

– Tu dolazimo do kontroverzi i identitetskih protivrječnosti Bošnjaka, naroda čiji su predstavnici i pokrenuli postupak osporavanja ovog praznika, jer ima vjerski karakter. Koliko god se uzdali u Tvrtka Prvog Kotromanića, navodno bosanskog kralja, zabilježeno je da se istom svecu Svetom Stefanu on moli – naglasio je Mazalica.

On je ukazao da je ovo još jedan dokaz da je u izgradnji identiteta Bošnjaka jedina konstanta zapravo negiranje srpskog, a zapravo njihovog prethodnog, identiteta, odnosno ne valja svetac kojem se moli kralj koji je “otac nacije”.

Mazalica je rekao da zapravo i taj kralj slovenskog imena, srpskih korijena i hrišćanske vjere valja samo zbog toga što je kralj Bosne, a koju nastoje da prisvoje samo za sebe.

– Zato je u proslavljanju 9. januara podjednako važno sačuvati i srpski identitet Bosne i Kotromanića, odnosno ne dati drugima da uzmu ono što nam vijekovima pripada. Da bismo sačuvali 9. januar, mi moramo sačuvati sebe i obrnuto. Јedno ne može bez drugoga i podjednako je važno sačuvati pravno, ali i svečano obilježiti ono što nas izdvaja od drugih i što nas pokreće na dobra djela, jer to što je Sveti Stefan prvi hrišćanin koji je stradao za Gospoda i zato se naziva Prvomučenikom, iz kolektivnog sistema vrijednosti, postaje i individualna karakteristika našeg čovjeka, a to je da je spreman na žrtvu radi opšteg dobra – naveo je Mazalica.

On je ocijenio da je u današnje vrijeme jačanja egoizma i individualizma, koje nameće liberalni kapitalizam i globalizacija, kojem se Republika Srpska opire, važno očuvati i kolektivističke vrijednosti, jer samo one mogu trajno sačuvati narode, države i društva.

Deveti januar slavi se kao Dan Republike Srpske jer je tog datuma 1992. godine nastala pod prvobitnim nazivom Srpska Republika BiH.

Osnovali su je srpski poslanici u tadašnjoj Skupštini BiH nakon što su preglasani u ključnim pitanjima o opstanku Јugoslavije, a pripadnici druga dva naroda krenuli u secesiju mimo volje Srba koji su imali status konstitutivnog naroda.