Vijesti 18.06.2023.

Medicinska rehabilitacija za osiguranike sa Daunovim sindromom

ČITANJE: 3 minute

Novim Pravilnikom o uslovima i postupku obezbjeđivanja medicinske rehabilitacije koji je već počeo da se primjenjuje omogućeno je i osiguranicima sa Daunovim sindromom banjsko liječenje o trošku obaveznog zdravstvenog osiguranja u trajanju od 28 dana, što ranije nije bio slučaj.

Naime, prema pomenutom pravilniku, prva rehabilitacija se odobrava nakon uspostavljanja dijagnoze i tada je potrebno otpusno pismo iz porodilišta i uputnica porodičnog doktora ili pedijatra, dok je za obnovu mediciske rehabilatacije potreban prijedlog ljekara specijaliste odgovarajuće grane medicine. Kako je definisano Pravilnikom, osiguranici sa Daunovim sindromom medicinsku rehabilitaciju mogu da koriste kada god za to postoji potreba, dakle i više puta u toku godine.

I ovaj pravilnik nastao je nakon usvajanja Zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju, budući da je Fond imao obavezu da donese i sve nove podzakonske akte u skladu sa novim zakonom.

Inače, listom bolesti, stanja i posljedica povreda za koje se obezbjeđuje medicinska rehabilitacija, koja je sastavni dio Pravilnika, definisane su dijagnoze za ostvarivanje ovog prava, kao i u kojim slučajevima je potrebno komisijsko odlučivanje Fonda, a kada se medicinska rehabilitacija ostvaruje na osnovu uputnice porodičnog doktora na prijedloga ljekara specijaliste odgovarajuće grane medicine ili otpusnog pisma i slično.

To bi trebalo značajno da pojednostavi rad porodičnih doktora, jer je sada za svaku indikaciju jasno precizirano ko odlučuje o ostvarivanju ovog prava. Tako su listom definisane grupe bolesti na osnovu kojih se odobrava medicinska rehabilitacija, poput neuroloških oboljenja, bolesti nervnog sistema, oboljenja srca i krvnih sudova, reumatska i respiratorna oboljenja, povreda i oboljenja kože i lokomotornog sistema. Za svaku od ovih grupa bolesti definisane su i indikacije i postupak ostvrivanja ovog prava, kao i dužina trajanja medicinske rehabilitacije, navode iz Fonda.

Pravilnikom je i dalje, kako navode, maksimalno pojednostavljena procedura odobravanja medicinske rehabilitacije za djecu sa cerebralnom paralizom koja imaju pravo na banjsko liječenje svake godine do 18-e godine života, a nakon punoljestva u slučaju progresije bolesti. Takođe, kod rane cerebelarne ataksije obnova medicinske rehabilitacije omogućena je svake godine na osnovu mišljenja i nalaza ljekara specijaliste odgovarajuće grane medicine.

Isto tako, za djecu do 18 godina sa deformitetom grudnog koša i kičme kao i sa urođenim deformitetom stopala omogućena je rehabilitacija po potrebi na osnovu nalaza ljekara specijaliste odgovarajuće grane medicine. Takođe, obnova medicinske rehabilitacije jednom godišnje i dalje je omogućena osiguranicima s amputacijama, paraplegijom i tetraplegijom i to na osnovu uputnice porodičnog doktora.

Iz Fonda napominju da za indikacije koje nisu predviđene pomenutom listom, porodični doktor na prijedlog ljekara specijaliste odgovarajuće grane medicine ima mogućnost da stručnoj komisji Fond pošalje zahtjev za razmatranje medicisnke rehabilitacije.

Medicinska rehabilitacija se sprovodi u ugovorenim specijalizovanim zdravstvenim ustanovama u Republici Srpskoj, kao i kod davaoca zdravstvene usluge iz djelatnosti fizikalne medicine i rehabilitacije u Srpskoj koji posjeduju rješenje o ispunjenosti uslova u pogledu kadra, prostora i opreme za obavljanje zdravstvene djelatnosti u oblasti fizikalne medicine i rehabilitacije resornog ministarstva.

Inače, novi pravilnik sa listom bolesti, stanja i posljedica povreda za koje se obezbjeđuje medicinska rehabilitacija dostupan je i na internet stranici FZO RS, a zdravstvenim ustanovama već je poslata kratka informacija o svim novinama koje donosi novi pravilnik radi lakšeg tumačenja u praksi, saopšteno je iz Fonda.