Magazin 10.10.2018.

MEĐU NJIMA I JEDNA BANJALUČKA Kineski jezik pred osnovcima u četiri škole

ČITANJE: 2 minute

Učenici u četiri osnovne škole uskoro bi trebalo da počnu da izučavaju kineski, a znakove i gramatiku jednog od najtežih svjetskih jezika pokazivaće im predavači iz Kine.

Ovaj jezik sa Dalekog istoka ušao je na mala vrata u obrazovni sistem Srpske u prošloj školskoj godini, kada je u Osnovnoj školi “Sveti Sava” u Istočnom Novom Sarajevu otvorena prva učionica za kineski jezik. Znakove i prve riječi na kineskom uspješno je savladalo oko 250 osnovaca.

– Predavanja su djeci držali studenti, a od ove školske godine Ambasada Kine u BiH obezbijediće predavače iz Kine. Imamo već pet grupa zainteresovanih učenika od prvog do devetog razreda. Očekujem da bi nastava mogla početi već krajem oktobra – rekla je za “Glas Srpske” direktorica ove škole Danijela Mrda.

Dodala je da je Republički pedagoški zavod izradio nastavni plan i program po kojem će ovaj jezik biti fakultativno izučavan.

Za uvođenje kineskog jezika spremna je i banjalučka Osnovna škola “Georgi Stojkov Rakovski”, u kojoj je 46 đaka izrazilo želju da uči ovaj jezik.

– Učenici od četvrtog do devetog razreda žele da uče kineski. Trebalo bi da budu podijeljeni u dvije grupe. Pripremili smo svu dokumentaciju i čekamo samo da dođu predavači i počne nastava – rekao je za “Glas Srpske” direktor ove škole Dušan Mišljenović.

Od oko 180 osnovaca u Osnovnoj školi “Srbija” u Šamcu, trećina je izrazila želju da uči jedan od najtežih svjetskih jezika.

– Anketa je pokazala da 70 osnovaca želi da uči kineski. Čekamo da nastava počne – rekla je direktorica ove škole Irena Komlenović i dodala da đaci ove škole izučavaju engleski, njemački i ruski jezik.

U jednoj od najvećih osnovnih škola u Srpskoj, “Sveti Sava” u Doboju, u kojoj se broj đaka povećava iz godine u godinu, oko 350 učenika želi da uči kineski jezik.

– Nadam se da će nastava na kineskom početi uskoro, ili najkasnije početkom drugog polugodišta – rekla je direktorica ove škole Radmila Dakić.

Da poznavanje kineskog jezika na našim prostorima postaje sve veća potreba i da bi trebalo da bude uveden kao drugi strani jezik u školama, poručili su u maju prošle godine i zvaničnici Srpske nakon posjete eminentnih kineskih profesora. Profesori iz Kine su tada na banjalučkom Fakultetu političkih nauka održali predavanje pod nazivom “Kina – pojas i put”.

Srednjoškolci

Osim osnovaca, zainteresovanih za učenje kineskog jezika ima i u srednjim školama. Direktor Srednjoškolskog centra “Foča” Veselin Radović ističe da je broj zainteresovanih đaka premašio očekivanja.

KINESKI JEZIK

jedan od najtežih i najstarijih svjetskih jezika

KINESKO PISMO

ima šest vrsta znakova, ali je gramatika jednostavna

ZA RAZLIKU OD SRPSKOG

kineski jezik nema padeže, rodove, množinu i jedninu

(Glas Srpske)