Politika 29.09.2017.

Milaković: Ustaški pokolj na području Banjaluke proglasiti Danom žalosti!

ČITANJE: 3 minute

“Ne smijemo zaboraviti stravičan ustaški zločin na području Šargovca, Drakulića i Motika koji se dogodio 7. februara 1942. godine! I sam sam potomak žrtava tog zločina te osjećam dodatnu odgovornost da sačuvam datum od zaborava, zbog čega sam u potpunosti angažovan na inicijativi da se 7. februar proglasi Danom žalosti!”, rekao je u razgovoru za portal srpskacafe Milan Milaković, potpredsjednik banjalučke Skupštine a ujedno i drugi mandat odbornik Socijalističke partije u lokalnom Parlamentu.

“Za mene je pozicija potpredsjednika Skupštine bila izazov i činim sve da se moj rad osjeti i na terenu. Pored pomenute inicijative, preusmjeravaću dio svoje potpredsjedničke plate za finansiranje i opremanje prostorija koje će grad dodijeliti Udruženju Jadovno i izgradnji spomen obilježja stradaloj djeci u Šargovcu kod Osnovne škole “Đura Jakšić”, rekao je Milaković.

Milaković je ocijenio i aktuelni skupštinski saziv te rad gradonačelnika Igora Radojičića navodeći da je ovaj sastav skupštine od samog konstituisanja pokazao  da može da radi u interesu građana, prvenstveno suočavajući se sa gorućim problemima, uglavnom iz oblasti infrastrukture i finansija.

“Gradonačelnik je hrabro ušao u brojne projekte i na nama je da u zakonodavnom smislu pratimo njegov rad. Mislim da je problem Toplane oduzeo dosta vremena i energije i da će na kraju rezultat biti u korist svih onih koji su godinama imali problem sa grijanjem u gradu. Bitno je i refinansiranje dugova nastalih u ranijem periodu jer je stvoren dovoljan prostor da se budžet grada moža nazvati i razvojnim, umjesto socijalnim, kakav je zatečen. Izborom načelnika, stvaraju se i uslovi da se i oni oslobode u svom radu i da svi damo onoliko koliko se od nas očekuje”, rekao je Milaković.

Osvrnuo se i na to što osam odbornika više nisu članovi partija sa čije liste su ušli u Skupštinu grada navodeći da je Socijalistička partija, čiji je član, ostala u istom kapacitetu. Milaković je rekao da tri odbornika iz reda socijalista striktno poštuju koalicioni dogovor, te da isto očekujemo od svih onih sa kojima su ušli u vlast.

Milaković je ocijenio da je banjalučka opozicija potpuno razbijena, te da su brojni odbornici shvatili da nemaju više vremena da budu u opoziciji.
“Gradskoj vlasti je potrebna jaka opozicija koja je u svim demokratijama dobar korektivni faktor”, kaže Milaković.

Na spekulacije da je njegovo ime povezivano sa bivšim predsjednikom Skupštine Banjaluke Budimirom Balabanom i da će se pridružiti novoformiranom klubu “Sloboda”, Milaković kaže da je Balaban razgovarao sa gotovo svim odbornicima, pa tako i sa članovima Socijalističke partije.

Planovi se, navodi Milaković, nisu poklapali, pa su tu razgovori i prestali.

“Mi smo o svemu razgovarali na partijskim sastancima te donijeli odluku da se ta inicijativa odbaci. U političkom smislu od toga je prošlo dugo vremena i naš stav je bio da se ne miješamo u unutrašnje probleme koalicionog partnera”, rekao je Milaković.

Milan Milaković prokomentarisao je i pripreme za nerednu gradskoj konferenciji SP-a na kojoj bi trebalo da se bira novi gradski odbor. Kako je on, odbornik i član SP-a sa najvećim brojem glasova na posljednjim izborima, odgovorio je na pitanje da li se vidi kao prvi čovjek banjalučkih socijalista?

“Gradski odbor Socijalističke partije nakon jednog turbulentnog perioda ponovo je ušao u mirne vode. Bez afera i borbe za pojedinačne pozicije, završavamo još jedan izborni proces sa ciljem da partija u 2018. godinu uđe što spremnija za izbore. Izbor rukovodstva gradskog odbora neće biti nimalo lak posao jer se na spisku nalazi dosta dobrih kandidata. Kao neko ko treba da vodi tim socijalista pominju se imena profesora Zorana Lukića, Gorana Selaka i Zdenke Gojković, pa i moje. Lično nemam ambicija za tu poziciju, ali ako za to budem dobio podršku većine, možda prihvatim i taj izazov”, zaključio je Milan Milaković.

(Srpska Cafe)