Svijet 18.09.2025.

Milijarde u opticaju: Tramp i Starmer potpisali sporazum o tehnološkim investicijama

ČITANJE: 1 minuta

Britanski premijer Kir Starmer i američki predsjednik Donald Tramp potpisali su veliki sporazum o tehnološkim investicijama.

Zvaničnici kažu da će sporazum donijeti hiljade radnih mjesta i milijarde dolara ulaganja u vještačku inteligenciju, kvantno računarstvo i nuklearnu energiju.

Očekuje se da će njih dvojica razgovarati o carinama na čelik i potencijalno teškim temama, uključujući ratove u Ukrajini i Gazi, prenio je AP.

Britanski premijer je naglasio da su on i Tramp “lideri koji se međusobno poštuju i lideri koji se istinski vole”.

Starmer je dodao da sporazumi i investicije koje objavljuju obaraju sve rekorde i nazvao ih “daleko najvećim investicionim paketom te vrste u britanskoj istoriji”.

Tramp je ponovio slična opažanja i rekao da Velika Britanija i SAD imaju “neraskidivu vezu”.

Predsjednik SAD je rekao da će “istorijski sporazum zemalja o partnerstvima u oblasti nauke i tehnologije stvoriti novu saradnju vlada, akademskog rada i privatnog sektora u oblastima kao što je vještačka inteligencija, koja preuzima svijet”.

Juče su američkog predsjednika i prvu damu Melaniju Tramp u zamku Vindzor dočekali kralj Čarls Treći i kraljica Kamila sa kočijama ukrašenim zlatom, vojnicima u svečanim uniformama, artiljerijskim pozdravima i raskošnim banketom.

Nijedan američki predsjednik, niti bilo koji drugi svjetski lider, nikada nije imao čast da dođe u drugu državnu posjetu Velikoj Britaniji.

Oznake: Donald Tramp