Politika 06.04.2022.

MINISTARSTVO: Zavod za socijalnu zaštitu imaju svi u regionu, Šarovićevi navodi netačni i paušalni

ČITANJE: 3 minute

Povodom poluinformacija, netačnih tvrdnji i paušalnih zaključaka iznesenih u medijima od strane Mirka Šarovića, predsjednika SDS-a, a povodom odluke Vlade Republike Srpske koja se tiče procjene opravdanosti osnivanja Zavoda za socijalnu zaštitu, Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, radi tačnog informisanja javnosti, dužno je da iznese činjenice koje ih pobijaju, saopšteno je iz ovog resora.

– Podsjećamo da je osnivanje ovog Zavoda planirano Zakonom o socijalnoj zaštiti, kao i Programom ekonomskih reformi Republike Srpske za period 2022-2024. godine koje je usvojila Narodna skupština Republike Srpske, a radi unapređenja sistema socijalne zaštite i sa ciljem da se značajno podigne nivo usluga za korisnike. Između ostalog, namjera je da se osnivanjem Zavoda za socijalnu zaštitu uspostavi stručna institucija u oblasti socijalne zaštite koja će imati veliki uticaj na razvojne pravce djelovanja u ovoj oblasti.

Ovakav vid institucije u oblasti socijalne zaštite imaju zemlje regiona, uključujući i Republiku Srbiju, čiji je Zavod u svom višegodišnjem radu itekako opravdao važnu ulogu u sistemu socijalne zaštite. Prilikom osnivanja ovakve ustanove u Republici Srpskoj dogovorena je i stručna podrška i razmjena iskustava sa Zavodom za socijalnu zaštitu Srbije.

Takođe, stručni radnici u oblasti socijalne zaštite u Republici Srpskoj ukazuju na potrebu za uspostavljanjem institucije koja bi se bavila i unapređenjem stručnog rada u pružanju usluga, a imajući u vidu i razvoj sistema i novih usluga za korisnike.

Napominjemo da je tokom 2021. godine izvršeno istraživanje „Analiza stanja socijalne zaštite Republici Srpskoj sa posebnim osvrtom na posljedice izazvane pandemijom COVID-19“ od strane Saveza udruženja stručnih radnika socijalne djelatnosti iz Republike Srpske u saradnji sa Ministarstvom zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, a jedna od preporuka u vezi sa institucionalnim kapacitetima se odnose na konstataciju da je sistem socijalne zaštite Republike Srpske dobro funkcionisao u pandemiji COVID – 19, te se navodi da Zavod za socijalnu zaštitu još nije uspostavljen, a da takva institucija predstavlja snažan resurs sistema koji bi trebao da ponudi sistemska rješenja za probleme na terenu.

U analizi se između ostalog navodi i da bi se osnivanjem Zavoda za socijalnu zaštitu poboljšao standard ostvarivanja prava i pružanja usluga korisnicima sistema socijalne zaštite, povećala bi se odgovornost stručnih radnika koji rade u oblasti socijalne zaštite, te bi bila data mogućnost pribavljanja stručnog mišljenja od strane Zavoda o pojedinim pitanjima iz oblasti socijalne zaštite i socijalne politike, a koje su od značaja za što efikasnije funkcionisanje republičkih organa ili ustanova.

Elaboratom o procjeni opravdanosti osnivanja Javne ustanove socijalne zaštite Zavod za socijalnu zaštitu Republike Srpske, koji je izradila Radna grupa, kao cilj osnivanja budućeg Zavoda definisano je bolje funkcionisanje sistema socijalne, porodične i dječije zaštite na području Republike Srpske kroz praćenje, unapređenje, planiranje, podsticanje razvoja i obavljanje istraživačkih i stručnih poslova u oblasti socijalne zaštite. Kao vizija definisan je unapređen sistem socijalne, porodične i dječije zaštite uz njegovo optimalno funkcionisanje, koji je u mogućnosti da, uz podršku stručnom kadru, odgovori na potrebe korisnika, kao i nove izazove koje donose promjene u društvu, a sve u cilju bolje dostupnosti socijalne zaštite građanima sa područja Republike Srpske.

U skladu sa svim navedenim, kao i detaljnim stručnim analizama koje su prethodile odluci Vlade Republike Srpske i konsultacijama sa partnerskim institucijama iz oblasti socijalne zaštite Republike Srbije, nejasna je konstatacija gospodina Šarovića o „problematičnosti“ obrazloženja opravdanosti osnivanja Zavoda. Takođe, upozoravamo da stručni radnici u socijalnoj zaštiti po ovom pitanju imaju jasan i nedvosmislen stav, te da je davanje paušalnih ocjena i bilo kakva zloupotreba sistema socijalne zaštite u dnevne političke svrhe neprimjerena i neprihvatljiva – zaključuju u Ministarstvu.

(SB)