Vijesti 11.09.2022.

Mirna šetnja Majki Srebrenice u Mostaru

ČITANJE: 2 minute

Poklanjanjem hatma dove u Karađoz-begovoj džamiji, a potom mimohodom do Starog mosta danas je u Mostaru obilježeno sjećanje na srebreničke žrtve.

Programu obilježavanja čiji je domaćin bio Medžlis Islamske zajednice Mostar prisustvovalo je više od 180 članica srebreničkih udruženja, piše Avaz.

Tužnoj koloni Majkama Srebrenice i njihovoj šetnji prepoznatljivoj po jastučićima i peškirićima na kojima su izvezena imena njihovih najmilijih stradalih i fotografijama pridružio se veliki broj Mostaraca.

Majke su izrazile želju da šetnja i mimohod ove godine bude u Mostaru i time su nam ukazali veliku čast da podijelimo s njima ove trenutke. Svaki mimohod i šetnja po bh. gradovima su poruka da svi zločinci moraju biti privedeni pravdi, poručio je Dino ef.Maksumić, glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Mostar.

U ime Udruženja „Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa“ Mostarcima je riječi zahvale uputila predsjednica Munira Subašić, koja je naglasila da je Mostar za nju poseban grad, jer, kako je navela, pod svom djedu vuče korijene iz naselja Donja Mahala.

Mi se 27 godina godina borimo za istinu i tražimo pravdu, a pošto Bošnjaci spavaju i prespavaju, pa zaborave ono što nam se desilo, danas smo došli u Mostar znajući da je ovaj grad doživio slično što i Srebrenica. Oni koji spavaju moraju se probuditi. Mi smo tu, nismo našli sve kosti svoje djece, a ni svi zločinci nisu izašli pred lice pravde. Iz prošlosti se zbog bolje i sretnije budućnosti naše djece, mora naučiti ,  kazala je Subašić.

Istina o Srebrenici, nagalasila je, ostat će i pronositi se svijetom. Jer, kako je kazala, Majke Srebrenice će se brinuti o tome.

Kada nas ne bude, kao svjedoci genocida će ostati bijeli nišani u Potočarima. Mi imamo snagu. Nažalost, naša djeca nisu imala mogućnost da žive i budu. Danas nemamo unučad, već nažalost po jednu ili dvije kosti, ali dok god postoji ijedna majka, Srebrenica se neće zaboraviti. Padom Srebrenice 5.500 djece ostalo je bez jednog ili oba roditelja. Djeca su gledala ubistva i silovanja svojih roditelja. Oni to neće zaboraviti, a odrasla su bez mržnje i osvete. To od nas može i treba učiti cijeli svijet. Ono što se nama desilo neće se zaboraviti. Nakon nas će govoriti bijeli nišani , poručila je Subašić.

Na kraju mirne šetnje, Adis Halilović, član Kluba skakača u vodu „Mostari“ izveo je počasni skok u znak sjećanja na sve žrtve u Srebrenici.

(Z. M.)