Magazin 03.01.2018.

Mladen Matović, direktor Banskog dvora: Kvalitet jedini kriterijum za nastup

ČITANJE: 5 minuta

Nezavisno od toga da li je u pitanju domaći ili strani umjetnik, prvi i osnovni kriterijum za nastup mora biti kvalitet i na tome ću uvijek insistirati kad su u pitanju programski sadržaji u produkciji Banskog dvora, kazao je u intervjuu za „EuroBlic“ direktor ove ustanove Mladen Matović.


Impozantnim dvomjesečnim programom u banjalučkom Banskom dvoru nedavno je završeno obilježavnje 85. godina ove ustanove.

– U nešto više od dva mjeseca realizovao je 24 reprezentativna kulturna događaja, ponudivši publici koncerte, književne promocije i izložbe istaknutih regionalnih i svjetskih umjetnika, istovremeno vodeći računa i o predstavljanju vrhunskih umjetničkih dometa domaće kulturne scene. Povodom jubileja promovisana je i prigodna poštanska marka, te realizovan još čitav niz pratećih aktivnosti. Prezadovoljan sam načinom na koji smo obilježili 85 godina postojanja – ističe Matović.

Da li umjetnike poput Jovana Kolundžije, Kemala Gekića i ostalih velikana možemo očekivati i u narednoj godini u Banskom dvoru?

– Naravno da možemo i hoćemo jer je u pitanju nastavak sprovođenja novog koncepta Banski dvor koji podrazumijeva povratak nekadašnjoj praksi organizovanja kulturnih događaja u vlastitoj produkciji. Pored toga, u narednoj godini namjeravamo pokrenuti višednevni festival umjetničke muzike, biti partneri velikom regionalnom festivalu književnosti, te organizovati više izložbi domaćih i regionalno etabliranih likovnih umjetnika.

Zanimljiv program realizovan je i u „Art dvorištu“, novoj sceni Banskog dvora koju ste pokrenuli u julu 2017. godine. Da li u novoj godini planirate „oživljavanje“ još nekog prostora?

– Kroz adaptaciju i uređenje prostora „Art dvorišta“ pokrenuta je  nova scena Banskog dvora i oživljen jedinstven kamerni prostor u centru grada, prilagođen za realizaciju kulturnih sadržaja na otvorenom. Ova scena je otvorena s ciljem da se Banjaluka tokom ljeta dodatno obogati kulturnim sadržajima koji gradu ponajviše nedostaju upravo u ovo doba godine. Za narednu godinu planiramo pokretanje i otvaranje „Art terase“, još jedne nesvakidašnje kamerne scene za kulturne namjene o kojoj ćemo uskoro detaljinje obavijestiti javnost.

Vrata ove ustanove otvorena su i za domaće umjetnike, što je od velikog značaja.

– Nezavisno od toga da li je u pitanju domaći ili strani umjetnik, prvi i osnovni kriterijum mora biti kvalitet i na tome ću uvijek insistirati kad su u pitanju programski sadržaji u vlastitoj produkciji. Banski dvor je javna ustanova kulture Grada Banjaluka i sasvim je logično da u svom godišnjem programu predvidi prostor za predstavljanje i promociju domaćih umjetnika i naše kulturne scene. Primjetio sam da mnogi imaju pogrešnu percepciju da sve što se dešava u Banskom dvoru organizuje naša ustanova zbog čega se posljednjih mjeseci veoma trudimo da u medijskoj promociji aktivnosti i programa Banskog dvora jasno istaknemo koji se to događaji realizuju u vlastitoj produkciji ustanove.

Mnogi umjetnici i posetioci Banskog dvora komentarišu kako ste za nepunih godinu mandata brojnim aktivnostima učinili mnogo za ovu ustanovu i grad. Da li vam to laska ili predstavlja još veću odogovornost?

– Hvala svima koji tako misle, a ja na to mogu reći da sam nakon punih osam mjeseci predanog i mukotrpnog rada istovremeno veoma srećan i veoma umoran. Srećan sam jer je od aprila do danas u Banskom dvoru realizovalo skoro 80 događaja u vlastitoj produkciji. Pored svega navedenog izgradili smo i postavili i rampu za osobe sa invaliditetom. Sve to obavezuje da se nastavi istim tempom i u narednoj godini postignu još bolji rezultati. Moram reći da su Grad Banjaluka i Skupština Grada maksimalno stali uz novi koncept i program rada ustanove i vjerujem da ta podrška neće izostati ni u budućnosti.

Navikli smo da za većinu kulturnih događaja ne plaćamo karte. Tu praksu ste, kada su u pitanju događaji koje organizuje Banski dvor, promijenili. Zašto je to važno?

– Ovdje odmah moram da naglasim da je praksa uvođenja kupovine ulaznica uvedena samo za određene kulturne događaje čija organizacija iziskuje visoke troškove, a većina drugih događaja u Banskom dvoru i dalje je besplatna za sve naše posjetioce. S tim da smo i kod besplatnih koncerata malo uozbiljili stvari i za svaki konkretan događaj dijelimo besplatne pozivnice tri dana prije samog koncerta. Na ovaj način lakše možemo voditi evidenciju o posjetama našoj ustanovi, a svima koji žele prisustvovati određenom koncertu dajemo mogućnost da sebi obezbijede mjesto u Koncertnoj dvorani. Kupovina ulaznica je nešto što je svuda u svijetu potpuno normalno kada su u pitanju ozbiljni umjetnički sadržaji. Banski dvor kao javna ustanova i u tom smislu veoma vodi računa da pri organizaciji koncerata u vlastitoj produkciji kroz menadžerske aktivnosti obezbijedi pristupačnu cijenu ulaznice za naše sugrađane.

Dirigent ste i hora „Banjalučanke“ sa kojim ste u svijetu osvojili brojne zlatne medalje. Kakvi su planovi za 2018. godinu?

– Ženski kamerni hor „Banjalučanke“ ima veoma ambiciozne planove za 2018. godinu. Nakon nedavnog osvajanja zlatne medalje na Internacionalnom horskom takmičenju u Kalamati u Grčkoj, ansambl u narednoj godini očekuje učešće na Svjetskoj horskoj Olimpijadi koja će se početkom jula održati u Južnoafričkoj Republici. Hor „Banjalučanke“ brani olimpijsko zlato osvojeno na prethodnoj horskoj Olimpijadi u Sočiju a zahvaljujući prethodnim rezultatima direktno se kvalifikovao u najviši rang takmičenja „Championship Competition“.

(EuroBlic)