Sport 30.07.2023.

Mladi košarkaši Srbije šampioni Evrope!

Košarkaši Srbije do 18 godina osvojili su Evropsko prvenstvo, koje se igralo u Nišu, pobjedom nad selekcijom Španije  81:71 u velikom finalu. Srbija se na krov Evrope popela bez ijednog poraza na prvenstvu!

U meču protiv ekipe Španije, koja je do finalne utakmice takođe stigla bez poraza, izabranici Nenada Stefanovića na krilima fantastičnog Nikole Topića vodili su tijesnu borbu do posljednje četvrtine, a sredinom 4/4 i ostali igrači su se probudili i pravom malom kanonadom na pet minuta do kraja se odvajaju na +12 za koje će se ispostaviti da su bili nedostižni do kraja.

Najbolji igrač u ovom meču, kao i kroz cijeli turnir bio je sjajni Nikola Topić koji je dominirao u svim segmentima igre, sa 24 poena. U stopu su ga pratili Bošnjaković sa 21 i Mušicki sa 12.

Iako u ekipi nije bilo povređenog Filipa Jovića, istupili su njegovi saigrači, pre svih Nikola Topić i Mitar Bošnjaković, vinovnici trijumfa u ovom velikom finalu.

Španija je igru bazirala na gorostasnom Mari, ali su ga srpski igrači pametnom igrom izbjegavali u napadu i neutralisali u odbrani, gdje je prednjačio Mišić.

Meč je počeo u egalu, mada je Španija u par navrata imala četiri, pa i šest poena prednosti.

Ali, čim je proradio šut spolja, naši momci su se vratili u rezultatski egal koji je potrajao do samog kraja prvog poluvremena gde je rezultat glasio 41:40 u korist domaće selekcije.

“Orlići” su se početkom drugog poluvremena prvi put odlepili na +6 i, ispostaviće se, već tada stekne ključnu razliku.

Iako su Španci odolijevali i bili u priključku, početkom posljednjeg kvartala sve je bilo rešeno.

Usljedila je velika serija i kanonada trojki Srbije, a ključne su pogodili Aleksa Ristić i Pavle Nikolić za ogromnih +13 (56:69).

Tada je bilo jasno da Srbija ide ka zlatu, do kog je došla vrlo sigurnom i strpljivom igrom do samog kraja.