Magazin 05.12.2016.

Monasi iz Banjaluke: Na tržištu novi sirevi po francuskoj recepturi

ČITANJE: 3 minute

Riječ je o polutvrdim sirevima, čije recepture nisu toliko tajne pa ih osim trapističkih monaha mogu proizvoditi i tehnolozi koji nisu iz trapističkog reda.

U Aleksandrovcu, nedaleko od Banjaluke, gdje se proizvodi čuveni i nadaleko poznati sir Trapist, uskoro bi trebala početi proizvodnaja drugih sireva po recepturi francuskih trapističkih monaha.

Riječ je o polutvrdim sirevima, čije recepture nisu toliko tajne pa ih osim trapističkih monaha mogu proizvoditi i tehnolozi koji nisu iz trapističkog reda.

Kako je za naš portal potvrdio dr. Draženko Budimir iz Zemljoradničke zadruge Livač gdje se od kraja 2008. godine proizvodi poznati Trapist, trenutno su u procesu nabavke neophonde opreme za proizvodnju novih sireva.

“U planu nam je da povećamo asortiman nekim drugim polutvrdim sirevima, budući da su nam spremni ustupiti recepturu iz Francuske. Za sada samo mogu reći da je riječ o nešto komercijalnijoj vrsti sireva i da ovih dana riješavamo nabavku neophonde opreme”, kazao je Budimir.

proizvodnja-1

Inače tradicija proizvodnje čuvenog sira Trapist iz banjalučkog samostana ‘Marija Zvijezda” stara je  već više od 130 godina, a u julu ove godine navršeno se osam godine od kada je, nakon kraće stanke, ponovno pokrenuta njegova proizvodnja.

Sir je poznat po svom specifičnom okusu i mirisu, blagoj aromi i određenom stepenu vlažnosti. Ovo mu daje osjećaj da je “nedozrio” odnosno izgleda kao tip mladog sira. To ustvari i krasi ovaj proizvod jer je vrijeme zrenja daleko duže od drugih polutvrdih sireva.

U ZZ Livač se mjesečno proizvodi između dvije i dvije i po tone sira trapista, i sav proizvedeni sir se plasira na domaće tržište. Uskoro se očekuje i njegov izvoz.

“Očekujemo odobrenje za izvoz, jer postoji potražnja prije svega u Hrvatskoj, gdje smo ga izvozili do njenog ulaska u EU, kao i u skandinavske zemlje”, ističe Budimir.

Dodaje da su zbog pojave raznih sireva ma domaćem tržištu pod nazivom trapist  u nekoliko navrata slali dopise Ministarstvu trgovine i turuzma RS, ali bez rezultata iako je ovaj sir od 2009. godine zaštićen kod Instituta za intelektualno vlasništvo BiH i kod Međunarodnog instituta za intelektualno vlasništvo u Ženevi.  Što se tiče zaštite prema geografskom porijeklu i originalnosti, nju čuveni trapist još uvijek nema.

“Mi smo bili u razgovorima sa Agencijom za sigurnost hrane ali još uvijek traje spor između njih i Instituta za intelektualno vlasništvo oko nadležnosti po pitanju zaštite prema geografskom porijeklu i originalnosti. Drugi problem je što nisu određene institucije koje mogu raditi ove studije jer se već 6 godina čeka odluka Vijeća ministara i Parlamenta BiH “, kaže dr. Budimir.

sir

Recept za spravljanje sira, poznat samo trapistima, star je više stotina godina i usmeno se prenosi, a njegova proizvodnja je nakratko bila prekinuta 1996. godine kada je iznenada umro brat Mohor koji je jedini znao recept za proizvodnje sira. Nakon toga niko nije znao praviti originalni sir Trapist, sve do 2007. godine kada je monah Tomislav Topić otišao u Francusku u samostan Trapista gdje mu je prenosena tajna proizvodnje sira i tako godinu dana kasnije samostan Marija Zvijezda opet  postaje jedini samostan u ovom dijelu Evrope koji pravi ovaj posebni sir. Ipak ovo nije bila jedina pauza u proizvodnji sira, slično se desilo i nakon 2. svjetskog rata, kada je nastupila i najveća pauzu u prozivodnji sira na veliko. Tadašnja vlast je oduzela imovinu samostanu i protjerala dio redovnika, ali su oni koji su ovdje ostali sačuvali proizvodnju za vlastite potrebe, sve do smrti brata Mohora.

(buka.com)