Vijesti 04.02.2021.

MRKONJIĆ GRAD OBILJEŽAVA DAN OPŠTINE: Položeni vijenci kod spomen-obilježja masovne grobnice

ČITANJE: 3 minute

Povodom Dana opštine Mrkonjić Grad, danas je u Hramu Svetog Save služen parastos za stradale u odbrambeno-otadžbinskom ratu, nakon čega su brojne delegacije položile vijence kod spomen-obilježja masovne grobnice na pravoslavnom groblju.

Parastosu i polaganju vijenaca prisustvovali su i predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija, potpredsjednici Narodne skupštine Republike Srpske Željka Stojičić i Milan Petković, te načelnici susjednih opština.

Jedna od najvećih grobnica u Republici Srpskoj otkrivena je u Mrkonjić Gradu 1996. godine, gdje je pronađeno 181 tijelo žrtava, među kojima 81 civila, 97 boraca Vojske Republike Srpske i tri pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova /MUP/ Srpske. Među ekshumiranim su i posmrtni ostaci 10 žena.

U manjim grobnicama u ovoj opštini pronađeno je još 176 tijela civila, pripadnika Vojske i MUP-a Republike Srpske.

Načelnik opštine Mrkonjić Grad Dragan Vođević rekao je novinarima da vrijeme prolazi, ali da ne gubi nadu da će pravda stići odgovorne.

“Svima je poznato da smo prije 25 godina protjerani sa svojih ognjišta i da su hrvatske oružana snage udružene sa snagama takozvane Armije BiH okupirale našu teritoriju i počinile strašne zločine”, podsjetio je Vođević.

On je istakao da je sve sistematski bilo planirano i uništavano, s ciljem da se srpski živalj protjera sa ovih prostora za sva vremena.

“Grad je obnovljen, ali ono što najviše pogađa jeste što niko nije odgovarao za počinjene zločine iako postoje brojni dokazi”, naglasio je Vođević.

Predsjednik opštinske Boračke organizacije Milan Stevanić kaže da borce ljuti to što srpske žrtve nisu ravnopravne sa žrtvama ostalih naroda u BiH.

“Tužilaštvo i Sud BiH ni poslije 25 godina nisu pokrenuli nijedan sudski proces protiv počinilaca ovog zlodjela. Bio sam prisutan na ekshumiranju masovne grobnice i znam da su sve žrtve bile zarobljene žive i masakrirane”, rekao je Stevanić i dodao da je njihova obaveza da se bore i ukazuju na ovu nepravdu kako bi jednog dana došlo do procesuiranja zločinaca.

Porodice žrtava ističu da su razočarane što za ove zločine ni poslije toliko godina niko nije odgovarao.

Petar Mitrić, koji je u mrkonjićkoj masovnoj grobnici pronašao posmrtne ostatke rođenog brata Duška i dva brata od strica Milorada i Petra, kaže da je svake godine sve tužnije zbog neprocesuiranja zločinaca.

“Roditelji žrtava umiru i neće dočekati pravdu. Predmet o zločinima se nalazi u Tužilaštvu BiH i znamo da je jedini razlog što nema pravde to što su u pitanju srpske žrtve”, naglasio je Mitrić.

Dan opštine je ustanovljen kao dan sjećanja na 4. februar 1996. godine kada su se, poslije petomjesečnog izbjeglištva, Mrkonjićani vratili na svoja ognjišta.

Na području opštine Mrkonjić Grad tokom 117 dana hrvatske agresije porušeno je i zapaljeno više od 2.000 stambenih objekata, dok je 6.000 kuća oštećeno i opljačkano. Ratna šteta procijenjena je na 670 miliona KM.

Za zločine u Mrkonjić Gradu niko nije odgovarao iako se zna ko su počinioci.

(Srna, E.M)