Vijesti 11.01.2017.

Na rješavanju 11.500 zahtjeva za legalizaciju

ČITANJE: 2 minute

Odjeljenju za prostorno uređenje Gradske uprave Banjaluka, tokom prošle godine, podneseno je više od 8.200 zahtjeva za legalizaciju bespravno izgrađenih objekata.

Ukupno je, od 2008. godine kada je prvi put počeo proces legalizacije, podneseno preko 19.500 zahtjeva, od čega je do sada okončano preko 8.000 postupaka. Trenutno je aktivno više od 11.500 predmeta za legalizaciju.

– Od 2008. godine izdato je oko 4.000 naknadnih građevinskih dozvola, od čega 784 dozvole samo u 2016. godini – potvrdio je Vuk Višekruna, šef Odsjeka za legalizaciju u Odjeljenju za prostorno uređenje.

On naglašava da je većina zahtjeva podnesenih u 2016. godini zaprimljeno u decembru (više od 5.100 zahtjeva), od čega je samo u zadnjoj sedmici podneseno preko 2.800 zahtjeva. Ovo je za posljedicu imalo da su mnogi od tih zahtjeva nepotpuni, to jest ne sadrže svu potrebnu dokumentaciju za pokretanje postupka.

Zahtjevi koji su nepotpuni će biti obrađeni nakon njihove dopune, a od stranaka će se pozivom zatražiti da dostave potrebnu dokumentaciju. Da bi taj proces išao brže, oni već sada mogu da je pripremaju te da je dostave i prije nego za to zaprime poziv od nadležnog organa organa.

Podsjećamo da je za kompletiranje zahtjeva neophodno dostaviti kopiju katastraskog plana, dokaz o vlasništvu i posjedovni list kao i geodetski snimak situacije stvarno izvedenog stanja bespravno izgrađenog objekta te eventualno građevinsku dozvolu ili aero-foto snimak objekta (ukoliko isti postoje).

S obzirom na veliki broj predmeta koji treba riješiti, u Odsjeku za legalizaciju su svjesni posla koji je pred njima i apeluju na građane da imaju strpljenja.

Kako rješavanje svakog pojedinačnog predmeta podrazumijeva niz koraka, odnosno izlazak službenog lica na teren, izradu urbanistčko-tehničkih uslova, te nakon dostavljanja tehničke dokumentacje od strane investitora i kontrolu iste, obračun troškova legalizacije te izradu građevinske (ili građevinske i upotrebne) dozvole, a s obzirom na jako veliki broj predmeta, neminovno je da će u nekim slučajevima rokovi za rješavanje biti i nešto duži.

– Za građane je bitno da znaju da su oni podnošenjem zahtjeva ušli u proces legalizacije i da će njihov zahtjev biti obrađen – kaže Višekruna.

Mogućnost produžetka roka za legalizaciju je jedno je od najčešćih pitanja koje građani koji nisu podnijeli zahtjev ovih dana upućuju Odsjeku.

Višekruna pojašnjava da je to pitanje za nadležno Ministarstvo, te da je za to potrebna izmjena Zakona o uređenju prostora i građenju, a da za sada nema informacija da li je tako nešto u planu.