Vijesti 31.03.2020.

NAČELNICA KLINIKE ZA INFEKTIVNE BOLESTI UKC RS: U borbi za živote nemate kad biti umorni

ČITANJE: 3 minute

Ljekari koji svakodnevno brinu o pacijentima oboljelim od virusa korona su umorni, ali idemo dalje, nema stajanja, istakla je načelnica Klinike za infektivne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra (UKC) RS Antonija Verhaz.

Govoreći o neprekidnoj borbi protiv virusa korona koja u Srpskoj traje već 26 dana, Verhazova ističe da su zaposleni u Klinici za infektivne bolesti apsolutno na raspolaganju te da su sve njihove aktivnosti usmjerene na prijem i liječenje pacijenata zaraženih “kovidom 19”.

– Još se uhodavamo. Infektologa nema dovoljno s obzirom na to da se radi o pandemiji svjetskih razmjera, ali nam je, zahvaljujući rukovodstvu naše zdravstvene ustanove, na raspolaganje stavljen kadar iz Interne klinike, Pulmologije, Kardiologije i srodnih klinika – istakla je Verhazova naglasivši da, boreći se za svakog pacijenta, ljekari zaboravljaju na umor i nastavljaju hrabro dalje.

U Klinici za infektivne bolesti UKC-a, koja je prva na liniji odbrane od pošasti od koje strahuje cijeli svijet, trenutno se liječe 32 pacijenta, od kojih je četvoro na respiratoru. Konkretan lijek za liječenje zaraženih virusom korona ne postoji, a Verhazova naglašava da se ova virusna infekcija liječi simptomatski i suport terapijama.

– Poštujemo protokole u liječenju, kineske i belgijske, a iskustva razmjenjujemo i sa kolegama iz Srbije. Pridržavamo se zvaničnih smjernica u liječenju – pojasnila je Verhazova i dodala da je uvjerena da će potezi koji su pravovremeno povučeni sigurno uticati na tok pandemije.

Iako pred sobom imaju jasno zacrtan cilj da stanu na crtu virusu korona i iz ove velike bitke izađu kao pobjednici, i ljekari osjećaju strah.

– Pridržavamo se mjera Svjetske zdravstvene organizacije, koristimo svu zaštitnu opremu, ali postoji racionalan strah da ćemo se zaraziti ili, što je još gore, nekome prenijeti infekciju. Taj strah poziva na oprez – naglasila je Verhazova.

Podsjetila je da su ljekari 2009. godine vodili slične bitke kada je Svjetska zdravstvena organizacija proglasila pandemiju novog gripa, koji je u početku nespretno nazvan svinjski grip.

– Radilo se o pandemijskom gripu H1N1. Sa tim smo se izborili. Teško je procijeniti kakav će biti imunitet onih koji su sada pozitivni na virus kada se izliječe. Ostavimo to za neke naredne dane – rekla je Verhazova.

Dodala je da je teško prognozirati kada će ljekari u Srpskoj skinuti zaštitne maske i skafandere i reći da su pobijedili, ali da sve što se dešava u Kini, koja je proglasila kraj širenja virusa korona, uliva nadu.

– Prvi pacijent pozitivan na virus korona u kineskom gradu Vuhan registrovan je 8. decembra prošle godine, a tek prije dva dana proglasili su kraj epidemije. Nemamo iskustva sa ovim novim virusom, već možemo samo da pratimo Kineze i sve ostale kolege u okruženju pa da vidimo u kom pravcu će to ići. Nadam se da ćemo biti pošteđeni nekog velikog broja oboljelih – istakla je Verhazova.

Ona je pojasnila i da se u Klinici za infektivne bolesti testiraju osobe koje imaju simptome, dok se masovna testiranja uglavnom vežu za Institut za javno zdravstvo RS.

– U ovom trenutku imamo dovoljno testova, ali su tok pandemije i trajanje neizvjesni, tako da ne znamo koliko će testova još biti potrebno – rekla je Verhazova preporučivši građanima da sve potrebne informacije o virusu korona traže na zvaničnim internet stranicama Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS i Instituta za javno zdravstvo, te da slušaju preporuke i savjete ljekara.

Pozivajući na poštovanje svih mjera i solidarnost koja je u ovim trenucima potrebna, Verhazova naglašava da aplauzi i poruke podrške koje ljekari dobijaju potvrđuju da oni u bijelim mantilima u ovom trenutku nisu sami.

(Glas Srpske)