Biznis 27.04.2023.

Najveći adut IT sektora u regionu su ljudski resursi

ČITANJE: 2 minute

IT sektor u regionu ima ljudske resurse kao najveći adut, ali pristup kapitalu nije pretjerano dobar, a tržište je dosta malo, rečeno je na panelu “Sa razvojem IT sektora ni `Gugl` nije nedostižan” u okviru “Jahorina ekonomskog foruma 2023”.

Učesnici panela smatraju da u regionu postoje preduslovi za stvaranje velikih tehnoloških kompanija koje će biti privlačne investitorima, ljudima sa strane da dođu i rade u lokalnoj kompaniji iz različitih dijelova svijeta, a imaju globalno prepoznatljiv proizvod i mogućnost da privuku strane investitore.

Konsultant i investitor /Mubadala/, HUB 71 Lounch Africa Ventures, Ex-Google/ Ivan Jakovljević rekao je da zemlje Balkana imaju ljudski resurs i da bi neka šansa u budućnosti trebalo da bude da se vidi kako da se popnu sa “poluproizvoda na pun proizvod”.

On smatra da je IT tehnologija najveća prilika da zemlje regiona to urade baš zbog toga što je riječ o globalnoj industriji, jer nije bitno gdje sjedite i radite, tako da se može biti ravnopravan učesnik tržišne utakmice.

“Mislim da tu treba i možemo da tražimo našu šansu”, rekao je Jakovljević i naglasio da to zahtijeva zajednički rad države, privrede, univerziteta, obrazovanja, ali i drugih faktora.

Direktor kompanije “Antekna” Banjaluka Aleksandar Antunović rekao je da IT sektor BiH dobro prolazi u Evropi i svijetu, uzimajući u obzir gdje se BiH nalazi u odnosu na svijet.

“IT sektor BiH je prepušten sam sebi, u pozitvnom smislu. Bori se koliko može s obzirom na to da nema pomoći nadležnih u zemlji”, rekao je Antunović.

On je naveo da se potencijal firmi iz ovog sektora može prepoznati u ranoj fazi, pa da neka strana kompanije to uzme i iskoristi za sebe, što je najčešći slučaj, naglasivši da ovaj sektor “izvozi sirovu radnu snagu”.

Antunović je izrazio žaljenje što BiH nema resurse da sama izgradi dovoljno svojih proizvoda sa svojim intelektualnim vlasništvom koji može da proda, ne samo u zemlji, već u Evropi i svijetu.

Prema njegovim riječima, to zahtijeva mnogo “stejkholdera”, i države i privrede, bar nacionalne svijesti u smislu da se pomogne da izgradi jedan kvalitetan proizvod koji bi bio dovoljno zreo i sposoban da igra svjetsku utakmicu.

Kao primjer, on je naveo Hrvatsku koja je izgradila IT firmu i IT proizvod koji bi, kada se završi taj investicioni ciklus u Hrvatskoj, mogao da nastavi životni vijek i bude svjetski proizvod.

Softver inženjer kompanije /Founder BrigIT/ Marijana Gligorić istakla je da zemlje regiona imaju dobre stručnjake u IT sektoru, te da im samo nedostaje iskustvo vezano za pravu prezentaciju sposobnosti svojih proizvoda.

(Srna/SB)