Neda Drvar: Započeli smo rad na razvoju održive mreže reciklomata za PET boce i limenke u BiH
Reciklaža je jedan od najbitnijih procesa za čovjekov ekološki učinak i očuvanje njegovog doma, Zemlje. Doprinosi očuvanju prirodnih bogatstava i ugroženih vrsta, te smanjuje stopu zagađenja.
Dakle, ogroman je ekološki uticaj reciklaže, njen značaj u očuvanju životne sredine, kao i druge višestruke prednosti već su uveliko dokazani i utvrđeni, a prema mišljenju stručnjaka neophodno je da ona bude vitalni dio života, rasprostranjena i svima dostupna.
“Recikliranje kod nas nažalost još uvek je nedovoljno iskorišteno i kao industrijska grana i uopšte kao sistem organizovanja rešavanja otpada. Ekološki značaj recikiranja je ogroman, a ekonomski takođe vrlo velik”, kazala je u intervjuu za portal Banjaluka.net Neda Drvar, vlasnica kompanije BLP čija je osnovna djelatnost proizvodnja PET ambalaže od plastičnih masa.
Prema njenim riječima prilika u poslovima recikliranja je mnogo, ali je potrebno i mnogo raditi na edukaciji o značaju recikliranja od najranijeg uzrasta, te pružiti podršku kompanijama koje investiraju u reciklažna postrojenja.
“Neophodno je da se udruženo radi na izradi organizovanog i održivog sistema reciklažne delatnosti”, ističe Drvar.
S njom smo razgovarali o počecima kompanije BLP, kakvo je stanje kada je u pitanju PET ambalaža kod nas, a kakvo u inostranstvu, te kakva je situacija kada je u pitanju bezbjednosni aspekt ove ambalaže.
Možemo slobodno reći da je preduzeće BLP pionir kada je u pitanju proizvodnja plastične ambalaže kod nas. Kako je sve krenulo?
DRVAR: BLP d.o.o. je započeo svoj put 2018. godine i to tako što sam, kao tada mlada i ambiciozna žena, dobila priliku da u toj postavci budem menadžer. Prvobitno to je bila firma koja se primarno bavila proizvodnjom plastične ambalaže od sirovine do finalnog proizvoda. Najvećim delom to je bilo za potrebe mlečne i prehrambene industrije uz konstantnu investiciju u nove alate, mašine. Tako smo od početka do danas investirali u novi proizvodni pogon u Laktašima, gde smo i preselili naš proizvodni pogon. Intezivno radimo i na puštanju u rad našeg pogona za potrebe proizvodnje sirupa brenda Sinklar. U pripremi smo i promocije, te početka rada programa održive mreže reciklomata.
Koje sve vrste ambalaže u ovom segmentu proizvodite?
DRVAR: Trenutno radimo proizvode od nerecikliranog PET granulata procesom brizganja plasičnih masa. Takođe vršimo izradu PET boca različitih gramaža i zapremina, kao i etiketiranje. Našim korisnicima ovisno o njihovim potrebama isporučujemo poluproizvod ili gotov proizvod. Kao jedan od novih proizvoda su sirupi pod našim brendom Sinklar koji radimo sa našom ambalažom, posebno dizajniranom etiketom i vizuelnim identitetom.
Kakvo je trenutno stanje na tržištu PET ambalaže kod nas i kolika je razlika u poređenju sa zemljama u okruženju?
DRVAR: Proizvođača PET ambalaže kod nas nema mnogo. Razlog tome verovatno leži u činjenici da je ovo jako izazovna proizvodnja, visoka cena sirovine koja je 80% od cene koštanja proizvoda. Sama sirovina PET granulat je derivat nafte i kao takav podložan je diktiranju berzanskog kretanja nafte. Takođe činjenica je da je ovo jako malo tržište, a sa druge strane svaka proizvodnja je živa materija i ukoliko želite da opstanete morate konstantno ulagati u nabavku novih mašina i programa, te raditi na praćenju trendova i kretanja na tržištu. Tako na primer ukoliko mi kao proizvođač iz BiH izvozimo na tržište EU moramo dokazati evropsko poreklo sirovine što nas praktično sprečava da recimo koristimo granulat recikliran ovde jer ne možemo pokazati preferencijalno poreklo budući da nismo u EU, a opet sa iste te strane EU imate obaveze da koristite i vratite minimum 30% proizvoda procesom reciklaže u proizvodnju. Svedoci smo da je gotovo svugde na tržištu EU u upotrebi reciklirana boca što nas kao proizvođače iz BiH znatno ograničava i čini manje konkurentnim, jer i da biste ispunili te uslove morate i regranulat da uvozite sa tržišta EU kako bi dokazali to poreklo. Sve ovo čini ovu vrstu proizvodnje u isto vreme jako zanimljivom, ali i izazovnom.
Bitno je spomenuti bezbjednosni aspekt PET ambalaže. Šta plastična ambalaža mora imati da ne bi bila štetna, od kojih materijala se pravi i o čemu se mora voditi računa prilikom proizvodnje?
DRVAR: Svi mi imamo veliki značaj od uvođenja pravila i zakonskih normi u oblasti upotrebe plastične ambalaže. Kod nas se plastična ambalaža izrađuje od nerecikliranog originalnog PET granulata. On kao takav ima najveći viskozitet ili najprostije rečeno najčistiji sastav. Ono što valja napomenuti na većini boca se nalazi broj 1 koji znači jedno korištenje i to je pravilo kojeg se treba držati. Idealno je da se svaka upotrebljena PET boca na adekvatan način zbrine i reciklira. Naše drage domaćice imaju običaj da sačuvaju iskorištene boce i u njih sipaju vodu, sokove i koriste ih više puta što svakako ne preporučujem. Moj savet je jednom koristi i recikliraj, spasiš okolinu svojim malim, ali značajnim udelom, a veliki značaj daješ svom zdravlju.
U većini zemalja izvan ovih prostora, u EU i šire upotrebljava se 100% reciklirana boca. Ja se nadam da ću taj proces moći da sprovedem i kod nas.
Projekat reciklaže je nešto novo na čemu radite u saradnji sa Privrednom komorom Belgije i Luksemburga i jednom kompanijom iz Belgije. Kod nas će prvi put biti postavljeni reciklomati. Možete li nam reći nešto više o tome?
DRVAR: Pre nekih godinu dana na inicijativu Privredne komore Belgije i Luksemburga započeli smo rad na razvoju održive mreže reciklomata za PET boce i limenke na teritoriji BiH. Kao rezultat toga je potpisivanje ugovora sa belgijskom kompanijom EatCan i dobijanje eksluzivnog distributivnog ugovora za BiH i Republiku Srbiju.
U ovom trenutku radimo na finalnoj pripremi promocije i početka ovog projekta. Takođe, razvili smo poseban dizajn za individualne potrebe, počev od grada Laktaša, pa tako redom. Širenjem mreže biće uključeni i detalji drugih gradova i opština, pretpremijera je na Expo u Sarajevu gde ćemo promovisati upravo sistem koji smo razvili. Za septembar je planirana promocija na trgu u Laktašima i sam početak rada recikomata koji će biti dostupni građanima.
Ovaj projekat uključuje angažovanje marketa, benzinskih stanica, institucija, a kasnije i obrazovnih ustanova, samih građana, te firmi koje su ovlaštene za prometovanje otpadom. To nam govori da ovo nije samo biznis, već održiv sistem koji mora imati i ekonomski aspekt za sve aktere da bi kao takav bio dugoročno održiv.
Šta građani dobijaju postavljanjem reciklomata?
DRVAR: Kada je u pitanju ekonomski značaj za građane, oni prvi put dobijaju naknadu za odloženu ambalažu u vidu vaučera sa vrednošću koja će se za početak vezivati za markete ili objekte ispred koji se reciklomat nalazi, a potom verujemo da će se aktivno uključiti i kompanije koje podržavaju ovakve inicijative.
Ekološki značaj je svakako podizanje nivoa svesti o recikliranju, takođe i kampanja koja prati početak projekta i rad imaće moto da svako prikupljanjem određenog broja boca i limenki može kupiti osnovnu životnu namernicu.
Koliki je značaj recikliranja PET ambalaže?
DRVAR: Recikliranje kod nas nažalost još uvek je nedovoljno iskorišteno i kao industrijska grana i uopšte kao sistem organizovanja rešavanja otpada. Ekološki značaj recikiranja je ogroman, a ekonomski takođe vrlo velik. Prilika u poslovima recikliranja je mnogo, potrebno je i mnogo raditi na edukaciji o značaju recikliranja od najranijeg uzrasta, pa do najstarijeg, pružiti podršku kompanijama koje investiraju u reciklažna postrojenja, te da se udruženo radi na izradi organizovanog i održivog sistema reciklažne delatnosti.
Koji je sljedeći korak za kompaniju BLP? U kojem smjeru namjeravate širiti vaš proizvodni portfolio?
DRVAR: BLP d.o.o. zasigurno ide ka okretanju proizvodnje ka reciklažnoj ambalaži, te radu na razvoju mreže reciklomata kako ovde tako i na inostranim tržištima. Nastavljamo i dalji rad na razvoju brenda Sinklar.
Ko je Neda Drvar privatno, šta ju opušta, čini srećnom, u čemu uživa?
DRVAR: Privatno sam najpre majka. Moja sreća je u sreći mog detata, njenom dobrom i zdravom odrastanju, sreći mojih najdražih ljudi i njihovo dobro. Neko sam ko je nedavno osnovao firmu BLP Global Consulting koja upravo ima za cilj da svojim iskustvom i energijom pomognem i posredujem drugim kompaniijama, najviše mladim ljudma da realizuju svoje preduzetničke aktivnosti, te da im pomognem na putu eventualnog izlaska na inostrana tržišta.
Kako usklađujete privatne i poslovne obaveze?
DRVAR: Ključna reč za usklađivanje je volja, ali ništa ne bi bilo ostvarivo bez podrške u kući, ljubavi kojom sam okružena i koju, nadam se, pokazujem i uzvraćam. Meni je upravo ta baza i podrška koju imam najveći vetar u leđa.
(Aldijana Mirković)