Vijesti 29.09.2021.

(NE)ISPLATIVOST LINIJA: Banjaluka do kraja godine dobija Studiju javnog prevoza

ČITANJE: 2 minute

Banjaluka bi do kraja godine trebala dobiti Studiju javnog prevoza koja će pokazati koje su linije isplative, a koje ne. Prve informacije pokazuju da najmanje putnika ima na linijama koje voze prema seoskim mjesnim zajednicama.

U Banjaluci su trenutno registrovane 23 gradske i 34 prigradske linije, na kojima se na godišnjem nivou realizije preko osam miliona kilometara, odnosno oko 680.000 kilometara na mjesečnom nivou.

Prema posljednjim informacijama iz Gradske uprave izrada Studije treba početi u novembru uz očekivanje da ona bude završena do kraja godine. Za izradu te analize Grad će izdvojiti 80.000 KM.

Direktor “Autoprevoza” Dejan Mijić se nada da će ta Studija biti urađena u što kraćem roku te da neće biti odugovlačenja po tom pitanju.

Kaže da ona treba da bude polazna tačka, koja će obezbijediti ključna rješenja za oblast javnog prevoza u gradu.

– Naši prihodi jedva dozvoljavaju rad na pozitivnoj nuli. Čak smo 2019. godine upozoravali Gradsku upravu, da se neće moći voziti kao do sada – rekao je Mijić.

On je napomenuo da je zato u ugovor, koji su prevoznici potpisali sa Gradom Banjaluka krajem prošle godine, ubačena izrada ove Studije.

– Cilj je da javni prevoz zadovolji potrebe građana te da prihodi za prevoznike budu na zadovoljavajućem nivou. Samo tako se može obezbijediti razvoj gradskog i prigradskog prevoza, jer ne možete očekivati od sadašnjih prihoda da ulažemo u javni prevoz i da on bude na nivou evropskih zemalja – kazao je Mijić.

Iako Studija tek treba da se uradi, Mijić smatra da će ona pokazati ono što prevoznici duže vrijeme tvrde.

– Određen broj linija nije rentabilan i situacija je znatno lošija u grupi prigradskih linija – rekao je Mijić.

On je objasnio je da se to prije svega odnosi na autobuse koji voze prema seoskim mjesnim zajednicama.

– U pitanju su područja na kojima ima jako malo stanovnika u odnosu na period od prije 15 godina, kada su te linije formirane. U prošlosti se taj nedostatak pokrivao kroz gradske linije, a sada smo došli u situaciju da je gradsko područje postalo nerentabilno, i da tu nemamo nikakvu računicu. U samom gradu imate linije koje nisu isplative zato što se preklapaju sa drugim linijama, pa putnici biraju da sa kupljenom kartom pokriju što dužu relaciju. Tako ne primjer ne koriste liniju broj 17, već čekaju drugi autobus koji pokriva veći prostor – kazao je Mijić.

(SB)

Oznake: javni prevoz