Vijesti 05.12.2023.

Neophodni vitamini tokom zime

ČITANJE: 3 minute

U hladnim zimskim danima malo vremena provodimo na svježem zraku, a boravak u zatvorenim, toplim i suhim prostorijama rezultira oslabljenim imunitetom, te smo podložniji raznim bakterijskim i virusnim upalama.

Vitamini na različite načine pomažu da tijelo pravilno funkcioniše. Neki vitamini vam pomažu da se oduprete infekcijama i održavate zdrave živce, dok drugi mogu pomoći vašem tijelu da dobije energiju iz hrane ili da pomogne da se krv pravilno zgruša.

Nedostatak vitamina može uzrokovati umor, slabost, nedostatak energije, ali i neka teža stanja opasna za naše zdravlje.

Našem tijelu je potrebna samo mala količina vitamina i minerala svakog dana. Raznovrsna ishrana generalno obezbjeđuje dovoljno svakog vitamina i minerala. Međutim, neki ljudi mogu da imaju nedostatak vitamina ili minerala i možda će im biti potrebni dodatni suplementi, a to uključuje:

  • trudnice i žene koje doje,
  • ljude koji puše, prekomjerno piju alkohol,
  • one koji su na ekstremnoj dijeti ili oni na veoma strogim dijetama,
  • starije osobe (naročito one sa invaliditetom ili hroničnim bolestima);
  • neki vegetarijanci ili vegani,
  • žene sa obilnim menstruacijama,
  • osobe sa alergijama na hranu,
  • oni sa poremećajem u apsorpciji vitamina i minerala (kao što su dijareja, celijakija, cistična fibroza ili pankreatitis).

Tokom zimskih mjeseci ključno je osigurati da unosite dovoljno vitamina D. To je zato što su sunčeve zrake, koje su primarni izvor vitamina D, slabije tokom zime, što otežava tijelu da  proizvodi esencijalni vitamin. Najbogatiji prirodni izvor vitamina D3 u hrani je ulje jetre bakalara i druge masne ribe. Međutim, ako niste ljubitelj ribe, vitamin D možete dobiti i iz obogaćene hrane poput mlijeka, soka od narandže i žitarica. Alternativno, uzimanje dodataka vitamina D može vam pomoći osigurati da dobijete dovoljno ove vitalne hranjive tvari za podršku zdravlju kostiju, imunoj funkciji i opštem blagostanju.

Još jedan bitan vitamin kojem treba dati prednost tokom zimskih mjeseci je vitamin C. Ovaj vitamin igra ključnu ulogu u izgradnji zdravog imunog sistema, što je posebno važno u sezoni prehlade i gripe. Citrusno voće, kivi, jagode i brusnice izvrsni su izvori vitamina C, dok zeleno povrće poput kupusa, brokule, zelene salate i krompira takođe sadrži visoke nivoe ovog nutrijenta. Redovna konzumacija ovih namirnica može vam pomoći u jačanju imunog sistema i zaštiti vas od zimskih bolesti.

Konačno, vitamin B12 još je jedan ključni nutrijent kojem treba dati prioritet tokom zimskih mjeseci. Ovaj vitamin je neophodan za održavanje zdravih živčanih i krvnih ćelija te igra ulogu u proizvodnji DNK. Dok se vitamin B12 prvenstveno nalazi u hrani životinjskog porijekla poput mesa, ribe i mliječnih proizvoda, takođe je dostupan u obogaćenim žitaricama i mliječnim alternativama biljnog porijekla. Ako ste na veganskoj ili vegetarijanskoj prehrani, posebno je važno osigurati da unosite dovoljno vitamina B12 putem obogaćene hrane ili dodataka.

Dajući prednost ovim esencijalnim vitaminima tokom zimskih mjeseci, možete podržati svoje cjelokupno zdravlje i dobrobit te ostati zdravi tokom cijele sezone.

Svakako, kako bi se izbegli neželjeni efekti predoziranja, ukoliko uzimate suplemente, neophodno je prvo provjeriti koncentracije vitamina u krvi, pa tek onda primijeniti suplemente u tačno definisanoj dozi, ističe dr Sanja Kalamanda Ivanjak.

Kako bi rezultati bili pouzdani i tačni, potrebno je pripremiti se za vađenje krvi:

  • Ne uzimati hranu 12h prije vađenja krvi,
  • 24h pre vađenja krvi ne izlagati se intenzivnom fizičkom naporu.

U svim Alfalab Biomedica laboratorijama možete provjeriti nivo ovih vitamina u vašem organizmu, kao i uraditi više od 2.000 laboratorijskih analiza.