Politika 16.01.2020.

NEVEN STANIĆ: Ujedinjena Srpska je oličenje fer pleja na političkoj sceni RS

ČITANJE: 6 minuta

Kao generalni sekretar Ujedinjene Srpske, Neven Stanić, po definiciji, ima najprecizniji uvid u organizacionu strukturu te stranke.

Zbog toga je razgovor sa Stanićem, inače i načelnikom Odjeljenja za kulturu, turizam i socijalnu politiku Grada Banjaluka, započeo njegovim poređenjem kapaciteta Ujedinjene Srpske u periodu osnivanja i sada, na početku izborne 2020. godine.

– Od samog osnivanja Ujedinjene Srpske, kao generalni sekretar, uključen sam u organizacionu strukturu i mogu da posvjedočim o kapacitetu na početku stvaranja i trenutnom kapacitetu. Kada smo osnovali stranku i javno obznanili da ćemo učestvovati na lokalnim izborima, mnogi su očekivali neuspjeh. Politička praksa govori da, ako su novoosnovanoj partiji lokalni izbori prvi, to u većini slučajeva označava političko samoubistvo, jer je teško voditi politiku različitih lokalnih zajednica, za razliku od jednoobrazne politike na opštim izborima. Partija koja je postojala samo šest mjeseci tada je pokazala svoj kapacitet i prešla cenzus u dvadesetak opština. Uz kvalitetan tim, organizacionu i manifestacionu strukturu i prepoznatljivu politiku rezultat je neizostavan. Nakon toga, na opštim izborima postajemo parlamentarna stranka.

S kakvim ambicijama krajem 2020. ulazite u vaš treći izborni ciklus?

U ove izbore ulazimo spremni i organizaciono i manifestaciono, jer je to jedna simbioza, i naša ekonomska, nacionalna i kadrovska politika je prepoznatljiva. Sada već imamo formirane skoro sve opštinske odbore i očekujemo preko 100 odbornika u skupštinskim klupama koji će zastupati politike Ujedinjene Srpske i interese građana.

Iako do narednih lokalnih izbora ima dovoljno vremena za pripremu, može li se u ovom momentu govoriti o ciljnim grupama na koje Ujedinjena Srpska obraća posebnu pažnju?

Ujedinjena Srpska obraća jednaku pažnju prema svim građanima. Smatram da ne možemo usmjeriti naš program ili politiku prema samo jednoj grupi građana ili neku drugu grupu građana staviti po strani. Upravo zato, mi okupljamo i mlade i studente, starije i penzionere, borce i lica sa invaliditetom, profesore, doktore, ekonomiste, stolare, inžinjere i tako dalje. Svaka lokalna zajednica će imati posebno kreiranu strategiju razvoja prilagođenu upravo potrebama građana određene lokalne zajednice gdje će biti zastupljene politike, ideje i programi svih građana. Jednostavno, svaki građanin će se u jednom dijelu moći poistovjetiti sa našim planovima i prijedlozima.

Da li su, sa stanovišta Ujedinjene Srpske, partnerstva sa republičkog nivoa neupitna i na lokalnom nivou ili će gradski i opštinski odbori imati autonomiju da odlučuju o savezništvima u skladu sa specifičnostima svake sredine?

Naša politika je po tom pitanju veoma jasna i transparentna. Kada god formiramo nove odbore i kada se obraćamo na tribinama, jasno dajemo do znanja da, kad se radi o republičkom nivou, tu mora da postoji dogovor na nivou koalicije i da igramo kao reprezentacija Republike Srpske, jer štitimo nacionalne interese i identite i jačamo poziciju RS. U tom slučaju, stav vrha partije prenosi se na cijelu organizaciju po dubini. Kada je riječ o lokalnim izborima koji nam slijede, smatramo da oni koji vode lokalnu politiku i opštinske odbore Ujedinjene Srpske najbolje znaju s kim mogu da sarađuju i uz čije partnertstvo mogu da naprave najveći doprinos lokalnoj zajednici. Po tom pitanju, postoji autonomija opštinskih odbora i mi poštujemo njihove stavove.

Kako ocjenjujete aktuelne odnose vlasti i opozicije u Srpskoj? Postoji li mogućnost da te relacije budu manje opterećene tenzijama u 2020. godini ili je realnije očekivati produbljivanje nestabilnosti?

Reality politika udaljava opoziciju od vlasti, ali i opoziciju od naroda. Interesantno je da dobar dio opozicije ne opravdava takav reality pristup ozbiljnoj stvari kao što je politika. Reality-ju nije mjesto u politici, jer se ovdje radi o ekonomiji, smanjenju nezaposlenosti, obrazovanju, borcima, socijalno ugroženim, kulturi i ostalim esencijalnim životnim potrebama.

Mi smo ti koji su uvijek bili za smirivanje tenzija i saradnju, jer samo na taj način možemo učiniti pozitivne pomake. U prošlom mandate, kada smo imali jednu vlast na nivou Republike Srpske, a drugu vlast na nivou BiH, sigurno da su odnosi bili nestabilni i to bi se produbilo da je tako nastavljeno. Međutim, građani su prepoznali taj neprirodan odnos vlasti na nivou BiH prema Republici Srpskoj i kaznili na izborima. Sada, kada imamo jedinstvenu vlast na svim nivoima, možete vidjeti da se neki projekti, koji su bili na čekanju, počinju realizovati i da će se nastaviti tim tempom. Prema tome, očekujem da te relacije budu manje opterećene tenzijama. Imaćemo više vremena i energije da usmjerimo na razvojne projekte, nego na ukazivanje negativnih odnosa i pojava.

Kakav je vaš odgovor na primjedbe političkih konkurenata da Ujedinjena Srpska nije oličenje fer pleja, pri čemu se nekada ima u vidu način na koji nastala US i ranija stranačka pripadnost lidera, a povremeno se aludira i na preuzimanje kadrova drugih partija?

US je upravo oličenje fer pleja, US je oličenje očuvanja nacionalnih interesa, US je oličenje davanja prilike novim i mladim ljudima da preuzmu odgovornost i najveće rukovodeće funkcije. US svojim razvojem i napretkom plaši sve te političke konkurente i žalosno je da se oni bave Ujedinjenom Srpskom umjesto implementacijom svojih programa. Naravno, pod uslovom da imaju svoje programe. Ujedinjena Srpska je nastala upravo u tom periodu kada smo imali jednu vlast na nivou RS, a drugu na nivou BiH, sa ciljem da pomirimo srpske interese i nastupamo jedinstveno. Ujedinjena Srpska je uspjela u tom cilju i danas imamo jedinstvenu koaliciju na svim nivoima. Ponosni smo na do sada urađeno.

Kao načelnik Odjeljenja za kulturu, turizam i socijalnu politiku u banjalučkoj Gradskoj upravi, s kakvim iskustvima ulazite u drugu godinu mandata? Šta učiniti da planirana petogodišnja strategija razvoja turizma bude više od liste lijepih želja?

Nova Strategija razvoja turizma je u izradi i ona će biti aktuelna od 2021. godine. U izradu Strategije su uključeni svi relevantni subjekti, od Turističke organizacije Banjaluke, Gradske razvojne agencije, Ministarstva trgovine i turizma RS, kao i eksterni eksperti iz oblasti turizma. Strategija će pokazati jasne pravce djelovanja u narednom petogodišnjem periodu. Naravno, sa više sredstava namijenjenih za turizam imaćemo više realizovanih projekata, a možemo se pohvaliti povećanjem naplate boravišne takse u proteklih nekoliko godina. U 2016.godini prihod od boravišne takse je iznosio 212.000 KM, a već u 2019.godini naplatili smo 288.000 KM. Prema Zakonu o boravišnoj taksi, taj novac se može koristiti isključivo za razvoj turizma i smještajnih kapaciteta što je Grad i uradio. Na primjer, Banjaluka je u izvještaju krajem 2018. godine imala registrovanih 1.998 kreveta, a danas imamo oko 3.500 kreveta zahvaljujući novim hotelima i rigoroznijoj kontroli registracije “Stan na dan”.

Kako sa 190.000 KM namijenjenih za kulturne manifestacije izaći u susret svim ili bar najrelevantnijim inicijativama u ovoj sferi?

Što se tiče kulture, iznos od 190.000 KM koji ste pomenuli samo je jedan dio obezbjeđenih sredstava, jer u budžetu Odjeljenja ove godine je namijenjeno 920.000 KM za razvoj kulture. Kao što ste pomenuli, tu je kalendar kulturnih manifestacija, zatim javni poziv “Proljeće u Banjaluci”, javni poziv za sufinansiranje projekata udruženja građana, javni poziv za kulturno-umjetničko stvaralaštvo, ali i projekti iz koncepta “Evropska prestonica kulture 2024” koja je sigurno podigla svijest Banjalučana o kulturnim dešavanjima.

(S. Bižić, banjaluka.net)