Magazin 18.07.2019.

Nevid Teatar nastavlja turneju po BiH

ČITANJE: 2 minute

Nevid teatar nastavlja turneju po BiH u okviru projekta Nevid teatra „Obrazovanje kroz igru“, koji se sprovodi kroz zajednički projekat UN-a: „Dijalog za budućnost: Promovisanje društvene kohezije i raznolikosti u BiH“.

Nakon premijernog izvođenja interaktivne – obrazovne predstave za djecu „Princeza Zlatka u kraljevstvu boja“ u Pozorištu lutaka Mostar 7. jula, predstava je odigrana u Tuzli, Doboju, Usori, Travniku, Kiseljaku, a do 24. jula biće izvedena i u prostorijama HNK Napredak u Kreševu (18.07.), Bosanskom kulturnom centru u Sarajevu u okviru Baščaršijskih noći (19.07.), Centru za kulturu u Istočnom Sarajevu (21.07.), JU Sportskom – kulturnom centru u Bugojnu (22.07.) i u Domu omladine u Banjoj Luci (24.07.).

Priča govori o princezi Zlatki, princezi vila i vilenjaka iz Žutog kraljevstva, koja oplemenjuje svoj život upoznajući kraljevstva raznih boja, te na taj način razara predrasude svoga oca, Kralja Žutka, i prikazuje djeci da je svijet koji je obogaćen raznolikostima ujedno bogatiji i sadržajniji svijet.

Tekst je nastao na osnovu motiva najboljih dramskih tekstova izabranih na javnom konkursu Nevid teatra za originalni tekst u okviru projekta „Obrazovanje kroz igru“. Glavni motiv u predstavi, motiv boja, preuzet je iz dramskog teksta „Blago ispod krova“ Sare Velage iz Jajca. Motiv princeze preuzet je iz dramskog teksta „Gdje se sakrila ljepota?“ Milice Malešević iz Banje Luke, a motiv većine gradova koji su prikazani kao kraljevstva, kao i neke činjenice koje govore o tim gradovima, preuzete su iz dramskog teksta „Domovinom mojom“ Nedima Puriša iz Zenice.

Autor teksta je Marko Dukić, koji potpisuje i režiju i koreografiju. Kostimografkinje su Maja Mirković i Biljana Tegeltija Bojanić, koje su zajedno sa Đurđicom Bjelošević oblikovale i izradile rekvizitu. U predstavi igraju Maja Vujanović, Dejan Andrić i Marko Dukić, lektorka je Nataša Kecman, dok je vajar saradnik Bojan Mikulić. Krojačice su Jela Bošković i Ljiljana Šiniković. Tehničku podršku pružili su Banjalučko studentsko pozorište i plesni studio „Siti džez“ iz Banje Luke.

Sastavni dio projekta su i dramske interaktivne radionice za djecu predškolskog i školskog uzrasta, te predavanje o uticaju interakcije u obrazovanju djece.

Projekat „Obrazovanje kroz igru“ sufinansiraju i Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske i Grad Banja Luka, a medijski pokrovitelji su BHRT, Radio M i Nezavisne novine.