Vijesti 22.09.2022.

NIŠTA OD GRANDIOZNOG TUNELA: Kako je centar Banjaluke ostao bez pješačke zone od 50 miliona KM

ČITANJE: 3 minute

Šetači uživaju, vozači na ivici nervnog sloma. Tako izgleda Banjaluka, kad god se zbog praznika ili manifestacija, glavna gradska ulica zatvori za automobilski saobraćaj i prepusti pješacima i biciklistima.

Takva je situacija i danas, zbog dešavanja u sklopu Evropske sedmice mobilnosti. Mnogi Banjalučani, međutim, ne znaju da je prije 16 godina projektovano rješenje, koje bi bilo spas i za vozače i za šetače.

Još 2006. godine, kada je gradonačelnik Banjaluke bio Dragoljub Davidović, izrađen je plan po kojem je centar grada je trebalo da postane “raskošna pješačka zona”. Planirano je, naime, da će “kolski saobraćaj” biti spušten u tunel ispod Ulice kralja Petra Prvog. Grandiozni tunel bi, prema tom planu imao četiri kolovozne trake.

Tunel, u koji bi se “preselila” glavna ulica, na potezu od Pozorišta do hotela “Palas”, trebalo je da bude gotov “najkasnije do kraja 2015. godine”, kako bi već od 2016. glavna ulica postala šetalište. Ali, u stvarnosti se to nikad nije desilo.

Ne samo da gradnja nije počela, nego nije naručen ni projekat, niti je obavljeno ispitivanje terena, pa se ne zna da li je ambiciozno zamišljeni poduhvat uopšte izvodiv. Ne zna se ni koliko bi tačno tunel koštao, ako bi danas, kojim čudom, vaskrsnuo plan koji godinama skuplja prašinu u gradskoj arhivi.

Prvobitno su troškovi procijenjeni na oko 25 miliona KM, a 2015. godine su stručnjaci procijenili da je “u igri dvostruko veća cifra”.

Danas, nakon silnih poskupljenja i u jeku inflacije, niko se ne usuđuje ni špekulisati, koliko bi koštao tunel, koji bi preobrazio lice Banjaluke.

Ipak, Davidovićev nasljednik na poziciji gradonačelnika Banjaluke, Slobodan Gavranović, koji je u vrijeme usvajanja fantastičnog plana bio predsjednik gradske Skupštine, ni 2015. nije odustao od tunela.

– Nije to bila nerealna ideja, ako se uzme u obzir da je od 2000. do 2008. budžet grada od 20 miliona narastao na 240 miliona KM. Znam da su se vremena promijenila, ali da sam, za vrijeme svog mandata na čelu grada mogao dobiti kredit, uzeo bih ga za taj projekat. Bilo bi dovoljno 50 miliona KM, a to nije mnogo, jer bi tunel preobrazio centar Banjaluke – rekao je Gavranović prije sedam godina za “EuroBlic”.

Ideja o izgradnji tunela pojavila se za mandata Dragoljuba Davidovića i inspirisana je, kako sam objasnio, “uređenjem nekih gradova u Švedskoj, koje je kao gradonačelnik posjetio”.

– Tvrdio je da bi to bio i ekonomski opravdan poduhvat, jer bi se uz saobraćajnicu, u bočnim dijelovima tunela se mogle izgraditi ekskluzivne prodavnice, butici i slični lokali.

Stručnjaci sa Arhitektonsko građevinskog fakulteta u Banjaluci upozoravali su da je plan za izgradnju podzemne glavne ulice “urbanistički opravdan, ali nerealan”.

– Istina je da bi to bilo dobro za centar grada, koji je presječen glavnom saobraćajanicom, i da su slična rješenja primjenjena u uređenim evropskim gradovima, ali šta to vrijedi, kad nemamo novaca. Možemo mi Banjaluku planirati kao Menhetn, ali su ti planovi neostvarivi – rekla je ranije za “EuroBlic” profesorica ovog fakulteta Brankica Milojević, piše Srpskainfo.

(SB)

Oznake: Gradska uprava