Svijet 19.04.2023.

Njemačka kupila zamjenske cijevi za Sjeverni tok 2: Evo za šta će ih koristiti

ČITANJE: 2 minute

Nemačka vlada je od konzorcijuma Sjeverni tok 2 kupila zamenske cjevi za oštećeni gasovod Sjeverni tok 2, koji je trebalo da isporučuje ruski gas Njemačkoj.

Koristiće ih za izgradnju infrastrukture pored terminala za tečni prirodni gas (LNG).

Vlada je kupila nekoliko hiljada cijevi da bi zamijenila oštećene dijelove gasovoda i koristiće ih za infrastrukturu pored budućeg plutajućeg terminala, saopštio je u ponedjeljak regionalni list Ostze-Cajtung, prenosi Index.

Portparolka Ministarstva ekonomije potvrdila je izveštaj Ostsee-Zeitunga.

“Ne možemo dati nikakve informacije o količini cijevi i troškovima jer su ugovori povjerljivi”, saopštilo je ministarstvo.

Prema informacijama iz vlade savezne države Meklenburg-Zapadna Pomeranija, cijevi Sjevernog toka 2 ukupne dužine 60 kilometara nalaze se u Zasnicu, na ostrvu Rigen.

Ministarstvo je istaklo da su sa prodavcem Sjevernog toka 2 riješili sva pitanja u vezi sa sankcijama. Takođe je analizirano da li treba pribaviti dokumentaciju, podatke o mjerenju i stručna mišljenja o gasovodu.

Njemačka gradi terminal u Baltičkom moru

Njemačka želi da izgradi plutajući terminal za tečni gas u blizini ostrva Rigen u Baltičkom moru, koji bi trebalo da obezbijedi snabdijevanje gasom nakon prekida isporuka iz Rusije.

Gasovod Sjeverni tok 2 trebalo je da udvostruči isporuke ruskog gasa i završen je krajem 2021. godine.

Njemačke vlasti su više puta odlagale izdavanje dozvola za početak radova, a projekat je stavljen na čekanje nakon što su ruske trupe ušle u Ukrajinu.

Gasovod je u vlasništvu konzorcijuma sa sedištem u Švajcarskoj, čiji su članovi ruski proizvođač gasa Gasprom sa 51 odsto udjela, njemačke energetske kompanije Vintershall Dea i E.ON, francuski Engie i holandski Gasunie.

U septembru prošle godine jedna cijev gasovoda je teško oštećena u eksploziji, čiji uzrok još nije saopšten. Evropske vlade sumnjale su u sabotažu od strane “državnog aktera”.

Danska, Norveška, Njemačka i Švedska su sprovele istrage, ali njihovi rezultati nisu objavljeni. Vlada je na poslaničko pitanje u Bundestagu odgovorila da ne može da objavi rezultate, pozivajući se na nacionalnu bezbjednost, a pridružila joj se i Švedska.