Biznis 04.11.2022.

Njemačke kompanije zanemaruju velike rizike u Kini

ČITANJE: 2 minute

Kritičari poput ministra ekonomije Roberta Habeka upozoravaju njemačke industrijske gigante da ne postanu previše zavisni od Pekinga, ali čini se da mnogi nisu naučili lekciju iz Rusije o opasnostima poslovanja sa autokratskim zemljama.

Prije nekoliko sedmica, čelnici njemačke industrije sukobili su se s Robertom Habekom. Njemački ministar ekonomije upozorio ih je na “naivnost” u njihovim odnosima s Kinom.  Ubrzo su uslijedili protesti, piše Špigl.

Predsjednik Saveza njemačkih industrija (BDI) smatra da je tržište nezamjenjivo samo zbog svoje veličine. Stav saveza je da industriji ne trebaju savjeti ministra.

Poslovni lideri su na ministrovu želju odgovorili slijeganjem ramenima. „Uz vrlo malo izuzetaka, niko ne želi da zatvori svoje poslovanje u Kini“, rekao je jedan predstavnik industrije i dodao da već odavno traže prilike u drugim dijelovima Azije.

Ovo pokazuje da lideri industrije i političari nemaju zajedničko razumijevanje o tome kako se najbolje nositi s najvažnijim trgovinskim partnerom Njemačke u budućnosti. Nedavno improvizirano rješenje spora u njemačkoj koalicionoj vladi oko toga da li kineskoj državnoj brodskoj kompaniji Cosco treba dozvoliti da stekne udio u lučkom terminalu u Hamburgu i putovanje njemačkog kancelara Olafa Šolca u posjetu državnom i stranačkom lideru Si Đinpingu bacili su novo svjetlo na ovo pitanje. U kojoj mjeri njemačke kompanije treba da se odvoje od autokratskih država? I u kojoj mjeri još uvijek mogu poslovati s njima?

Doktrina “transformacije kroz trgovinu”, koje se Njemačka pridržavala decenijama, postala je iluzija nakon ruske invazije na Ukrajinu, što je istina koju čak i njemački predsjednik prihvata.

Njemačka je od 2005. doživjela četverostruko povećanje trgovine s Kinom, ali u tom istom periodu Kina se razvila u potpunu diktaturu. Nade Zapada u dalje reforme tržišne ekonomije su propale. Predsjednik Si Đinping u potpunosti je posvećen ekonomiji koju kontroliše država.

Druga po veličini svjetska ekonomija nakon Sjedinjenih Država sve više liči na tvrđavu u kojoj se favorizuju domaći igrači. Situacija postaje sve nepredvidljivija zbog koncentracije moći u Sijevim rukama, upozorava Ismail Ertug, zamjenik šefa grupe Socijaldemokrata u Evropskom parlamentu i član Delegacije za odnose s NR Kinom. Ciljani progon muslimanske ujgurske manjine, agresija na Tajvan i sve veća eskalacija odnosa sa SAD-om – sve će to prije ili kasnije izazvati reakcije Zapada, kaže Ertug. Stoga bi poslovnim liderima bilo dobro savjetovati da traže alternative, kaže on, “što prije to bolje”.