Vijesti 06.06.2018.

NOTARSKA KOMORA Pred prijem novih notara članarinu povećali sa 500 KM na 5 000 KM

ČITANJE: 3 minute

Notarska komora Republike Srpske povećala je naknade za članarinu budućim notarima sa 500 KM na čak 5.000 KM i to samo nekoliko dana nakon što je raspisan konkurs za izbor 21 notara u RS.

To znači da će notari koji budu izabrani na ovom konkursu umjesto 500 KM, koliko su plaćali postojeći notari, sada morati da plate deset puta veću cifru kako bi bili upisani u imenik notara, saznaje portal Capital.

Odluka o izmjenama Odluke o visini naknade za upis notara i notarskih pomoćnika u imenik notara i notarskih pomoćnika Notarske komore RS kojom je naknada drastično povećana usvojena je na posljednjoj sjednici Skupštine Notarske komore.

Iako tvrde da nemaju ništa protiv angažovanja dodatnog broja notara, ovaj potez Notarske komore mnogi tumače upravo kao pokušaj da spriječe angažovanje novih notara, čime bi postojeći notari imali manje konkurencije, a samim tim više prihoda.

Međutim, predsjednik Notarske komore RS Slada Ivelić tvrdi da povećanje naknada nema nikakve veze sa konkursom i da je ono u skladu sa Statutom Komore na koji je Ministarstvo pravde RS dalo saglasnost. Novac od povećanja naknada će, kako kaže, biti iskorišćen za finansiranje rada Komore.

„Upisnina jeste povećana sa 500 na 5.000 KM, ali nema govora o tome da ovim pokušavamo da pružimo bilo kakav otpor angažovanju novih notara. Naprotiv, mi se zalažemo za popunjavanje upražnjenih notarskih sjedišta.  Našim Statutom je propisano da se Komora, između ostalog, finansira od upisnina notara, notarskih pomoćnika, zamjenika notara i vršioca dužnosti notara. Bilo je predviđeno da se Komora finansira i od novčanih disciplinskih kazni, ali to je prošle godine izmijenjeno i te kazne se više ne uplaćuju u budžet Komore, tako da nam je po tom osnovu smanjen budžet, a Notarska komora da bi funkcionisala mora imati prihode“, kazala je ona, ali nije mogla precizirati koliki je prihod Komora imala po osnovu tih kazni.

Kazala je da nije vođeno mnogo disciplinskih postupaka, ali da su one kazne koje su izrečene iznosile od 5.000 do 20.000 KM i da su se uplaćivale u budžet Komore, dok sad idu u budžet RS.

Samo od članarine budućih 21 notara za koje je raspisan poziv, na račun Komore bi se moglo sliti 105.000 KM.

Ivelić se poziva na zakon koji propisuje da se Statutom Notarske komore reguliše sve u vezi njenog funkcionisanja.

„Iako je planirano da se dijelom finansiramo iz budžeta, mi se nikada na taj način nismo finansirali, tako da moramo naći nove načine finansiranja. Mi smo, kao prvi notari, kada smo počeli raditi iz svojih sredstava kupili poslovni prostor i sve što je bilo neophodno za funkcionisanje Komore“, naglasila je ona.

Ivelić je rekla i da su notari do sada za finansiranje rada Komore izdvajali tri odsto svojih bruto prihoda te da je to smanjeno na 1,5 odsto jer su, kako tvrdi, smanjeni i prihodi notara.

U Republici Srpskoj trenutno radi 51 notar, što je čak 35 notara manje u odnosu na broj koji je predviđen zakonskim propisima. Kako bi dio upražnjenih mjesta bio popunjen Ministarstvo pravde RS je 23. maja raspisalo konkurs za izbor 21 notara.

Najviše notara se traži za područje Banjaluke – pet, Bijeljine i Prijedora po dva, dok se po jedan notar traži u Modriči, Doboju, Nevesinju, Rogatici, Sokocu, Kneževu, Vlasenici, Loparama, Srebrenici, Srpcu, Čelincu i Trebinju.

(Capital.ba)