Politika 19.06.2020.

NOVAKOVIĆ – BURSAĆ: Ispitavanje spornih nabavki medicinske opreme zadatak nadležnih organa, a ne Privremene istražne komisije

ČITANJE: 5 minuta

Imajući u vidu da već duži niz godina određene političke partije, prije svega iz Federacije BiH, opstruišu pokušaje i inicijative da se na primjeren način i kroz strukturalni dijalog riješe sporna pitanja u vezi sa funkcionisanjem i unapređenjem pravosudnog sistema, u kojem bez sumnje postoje određeni problemi, i da se dođe do prihvatljivog rješenja, lako je izvesti zaključak da djelovanje Privremene istražne komisije Predstavničkog doma za utvrđivanje stanja u pravosudnim institucijama BiH predstavlja čisto politikanstvo i predizbornu aktivnost nekih političkih stranaka i pojedinaca, rekla je za banjaluka.net Snježana Novaković Bursać, poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.

Ona je, komentarišući namjere Privremene istražne komisije da ispita sporne nabavke medicinske opreme provedene unutar BiH za vrijeme vanrednog stanja, navela da na sceni imamo ponovnu poslušnost poslanika PDP-a liderima SDA i namjere da se evidentna kriza izazvana određenim nabavkama medicinske opreme iz Federacije BiH prenese i na Republiku Srpsku po svaku cijenu i na bilo koji način.

„Smatram da svako ko ima bilo kakvu sumnju u neregularnosti prilikom nabavki respiratora, pokretne bolnice ili bilo čega drugog na prostoru Republike Srpske ima pravo to da prijavi nekoj od nadležnih institucija za provođenje istrage. U SNSD ne postoji nikakva dilema u vezi s tim treba li ili ne provesti istragu o svakom slučaju ukoliko postoji osnovana sumnja u bilo kakve neregularnosti, ali pokušaji da se poslanici pretvaraju u tužioce, istražne organe, analitičare, pa i sudije je potpuno besmisleno. Poslanici imaju pravo da vrše parlamentarni nadzor pod određenim propisanim uslovima, ali ovo što trenutno radi Privremena istražna komisija nema nikakve veze sa stvarnim težnjama i aktivnostima usmjerenim ka sređivanju stanja u pravosuđu i toga bi trebalo da budu svjesni svi. Iz ovakvog djelovanja pomenute Komisije ne može da proistekne ništa osim medijskih izvještaja za kratkoročnu, predizbornu upotrebu“, smatra Novaković-Bursać.

Ona ističe da kontrolu sumnjivih tokova i transakcija nabavki treba da ispitaju istražnih organi, koji su za to nadležni i ovlašteni, a da parlamentarci, odnosno članovi Privremene istražne komisije za to nemaju ni nadležnost ni potrebne alate.

Jedan od članova Privremene istražne komisije, koja je na posljednjem sastanku utvrdila dalje smjernice djelovanja,  jeste i Branislav Borenović, predsjednik PDP-a, koji je u više navrata javno iznio optužbe da su tokom nabavke respiratora u Republici Srpskoj postojale određene nepravilnosti.

„Ako neko ima ambicije i višak slobodnog vremena, nije problem da se i tim pitanjima bavi na informativnom nivou. Ono što je u svemu ovome ključno jeste da nam takav rad  ne donosi rješenja, nego da će vjerovatno samo poslužiti da se neki ljudi u javnosti oglase više puta i da kreiraju sadržaje za društvene mreže. PDP jeste pokrenuo to pitanje u javnosti. Međutim, argumenti koje su prezentovale zvanične institucije govore u prilog da su optužbe PDP-a i Borenovića netačne i neistinite. Ako neko treba da utvrdi šta je stvarna istina, to su institucije i istražni organi, Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske ili nadležno tužilaštvo. Svako drugo ponašanje dovodi do zamajavanja javnosti i nepotrebne manipulacije osjetljivim podacima. Živimo u periodu punom izazova: pandemija je još uvijek tu, kao i ekonomska i migranska kriza. Mislim da bi bilo pametnije i svrsishodnije da se, kao predstavnici zakonodavne vlasti, koncentrišemo na ono što nam je ustavna funkcija, ali je očito da su neki poslanici i partije izabrali drugačiji put. Njihovo je pravo da biraju način djelovanja, a naše je da upozorimo na to da je riječ o djelovanju koje izlazi iz okvira Ustava i zakona i predstavlja djelovanje protiv interesa Republike Srpske“, navodi naša sagovornica.

Kao ljekar po profesiji, a za vrijeme pandemije i pacijent, s obzirom na to da joj je početkom aprila utvrđena infekcija virusom korona, Snježana Novaković-Bursać ističe da su navodi o kreiranju virusa u korist bogaćenja pojedinaca skandalozni, izmišljeni i netačni.

„Republika Srpska je jedno relativno malo društvo koje se u tim strašnim okolnostima pandemije ipak snašlo i adekvatno pripremilo oslanjajući se na sopstvene resurse. Suviše brzo zaboravljamo da su velike evropske države imale dugotrajnu potpunu zabranu kretanja, da je Evropska unija zabranila izvoz medicinske opreme i da su neke zemlje u našem neposrednom okruženju nabavku medicinskog materijala i opreme iz tog vremena proglasili državnom tajnom. Da smo samo mi uveli restriktivne mjere i nabavljali medicinsku opremu u količinama većim od uobičajene potrebe, takve i slične priče možda bi bile vrijedne komentara. Ovako ne. Kao društvo brzo smo se uspjeli reorganizovati i kvalitetno odgovoriti izazovima, a naš zdravstveni sistem je pružio neophodnu zdravstvenu njegu svima onima kojima je ona bila potrebna. Takvi komentari su u ovom, a i svakom drugom trenutku, potpuno neprimjereni i žalosni“, ističe Novaković-Bursać.

Podsjećamo, Privremena istražna komisija Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine usvojila je na jučerašnjoj sjednici Program rada, te donijela zaključke kojima traži podatke o nabavkama i uvozu respiratora, kao i o mobilnoj bolnici koja je nabavljena u Republici Srpskoj.

(Nevena Stanojević/ Banjaluka.net)