Politika 22.01.2024.

Novaković Bursać: Netačni navodi o glasanju građana Srpske u izvještaju o izborima u Srbiji

ČITANJE: 2 minute

Član parlamentarne delegacije BiH Snježana Novaković Bursać istakla je na zasjedanju Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope da nisu tačni navodi u izvještaju o izborima u Srbiji o “manipulaciji glasanjem, posebno građana Republike Srpske koji imaju državljanstvo Srbije, što je izazvalo postizborne proteste”, te da je nepotrebno da to bude uneseno u taj dokument.

Bursaćeva, koja je danas izabrana za potpredsjednika Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope, istakla je da su preuzeli da zadrže odgovornost za rezultate rada i da sačuvaju relevantnost riječi koje izgovaraju ili pišu, jer ugled, uticaj i relevantnost parlamenata, uključujući i Parlamentarnu skupštinu Savjeta Evrope, jesu i treba da budu zasnovani na istini i pozitivnim rezultatima njihovog rada.

Ona je tokom rasprave o izborima u Srbiji naglasila kako smatra da zvanični materijali Skupštine ne bi trebalo da sadrže izjave zasnovane na djelimičnim i netačnim “navodima”, već samo na tačnim i relevantnim podacima.

U tom kontekstu citirala je paragraf 101 ovog izvještaja, gdje se navodi da je “delegacija Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope upoznata sa kredibilnim navodima o manipulaciji glasanjem, uključujući migraciju birača /posebno građana Republike Srpske iz BiH koji imaju državljanstvo Srbije/ i fantomskih glasača, što je izazvalo postizborne proteste”.

“Pomenuti navodi nisu vjerodostojni, jednostavno zato što nisu tačni, a njihovo unošenje u izvještaj je nepotrebno i netačno. Važno je napomenuti da je učešće građana koji žive u inostranstvu na izborima široko prihvaćena praksa u mnogim evropskim i balkanskim zemljama i čini se da je praksa prihvatljiva svuda /u Hrvatskoj, Albaniji ili BiH/, osim u Srbiji”, navela je Bursaćeva.

Prema njenim riječima, lideri liste “Srbije protiv nasilja” su tvrdili da je više od 40.000 birača ilegalno dovedeno u Beograd na glasanje iz BiH, uključujući i Republiku Srpsku.

Bursaćeva je napomenula da je broj birača sa pravom glasa na beogradskim izborima 2023. godine porastao za svega 13.000 ili 0,81 odsto u poređenju sa beogradskim izborima 2022. godine.

“Činjenica je da je na dan izbora iz BiH u Srbiju ušlo ukupno 20.368 lica, mnogi zbog putovanja i poslovanja, mnogi čak ni sa državljanstvom Srbije, mnogi od njih djeca, što dalje pobija tvrdnju o nelegalnom prevozu birača. Ovi podaci kategorički opovrgavaju sve navode čak i u ovom izvještaju koji postavljaju pitanje o njihovim namjerama”, naglasila je Bursaćeva, koja je delegat srpskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH.

Istina je, navela je Bursaćeva, da je grupa opozicionih partija krenula u proteste sa ciljem da poništi čitav izborni proces u Beogradu, ali njihovi ili bilo čiji izborni rezultati ili preferencije ne bi trebalo da budu osnova za širenje laži, pa čak i mržnje prema građanima koji imaju dvojno državljanstvo i pravo glasa u skladu sa izbornim zakonodavstvom, prenosi RTRS.