Svijet 22.06.2023.

Obalska straža: Kiseonika u podmornici Titan moglo bi nestati danas oko 13 časova

ČITANJE: 3 minute

Spasilački napori za pet putnika nestale podmornice Titan i dalje traju.

Više brodova i aviona, uključujući vojne američke i kanadske, uključeno je u trku s vremenom kako bi pronašli živih pet putnika male podmornice nestale u nedjelju naveče u blizini olupine Titanika, a čije bi rezerve kiseonika trebalo da nestane danas.

Američka obalska straža procijenila je da bi kiseonika za ljude u podmornici moglo nestati danas u 13.18.

Kako piše BBC, kapetan koji vodi potragu rekao je: “Ne znamo gdje su, da vam budem iskren.”

Robotska vozila na daljinsko upravljanje (ROV) opremljena kamerama skeniraće dubine morskog dna tokom cijelog dana.

Međutim, postoji nagovještaj da je posada živa. Naime, kanadska letjelica koja je tragala za nestalom podmornicom u Atlantskom okeanu otkrila je povremene zvukove “kucanja” iz blizine svoje posljednje poznate lokacije, saopštila je američka obalska straža.

Posada koja je tragala za nestalom podmornicom čula je udarce na svakih 30 minuta u utorak i ponovo četiri sata kasnije u sredu nakon što su raspoređeni dodatni sonarni uređaji. Međutim, američka obalska straža je pojasnila da “ne znaju izvor buke”.

Oni su u kratkom saopštenju na Tviteru rekli da su neka od vozila na daljinsko upravljanje, uključena u potragu, premještena u pokušaju da se utvrdi porijeklo zvukova. Te pretrage su do sada “dale negativne rezultate”, ali su se nastavile, navodi se u saopštenju.

Podmornica Titan krenula je sa 96 sati vazduha, prema kompaniji, što bi značilo da bi kiseonik mogao da nestane do danas ujutro. Međutim, ni to nije potpuno sigurno, jer kako ističu stručnjaci – snabdijevanje vazduhom zavisi od niza faktora, uključujući i da li podmornica i dalje ima snagu i koliko su ljudi na njoj ostali mirni.

Podmornica kojom upravlja američka OceanGate, počela je da se spušta u nedjelju u osam ujutro. Izgubila je kontakt sa svojim površinskim brodom za podršku pri kraju dvočasovnog urona do Titanika, tačnije poslije sat i 45 minuta.

Među onima koji su bili na podmornici su britanski milijarder i avanturista Hamiš Harding, biznismen rođen u Pakistanu Šahzada Davud (48) i njegov 19-godišnji sin Suleman, koji su britanski državljani u Titanu.

Bivši zvaničnik nacionalne bezbjednosti koji je upravljao podmornicama za duboko ronjenje, za američku mornaricu rekao je u utorak da je upravljanje brodom poput onog za kojim spasioci tragaju u sjevernom Atlantiku kao navigacija u svemiru.

“Daleko ste od svega što vam može pomoći”, rekao je Džef Egers, bivši komandant mornarice koji je proveo četiri godine pilotirajući vojnim mini-podmornicama koje su po veličini bile slične nestaloj podmornici zvanoj Titan, ali tehnološki sofisticiranije.

“Nevjerovatno je da se oslanjate na integritet plovila i zavisite od resursa koje ste ugradili “zanatski”.

Inače Titan je mala podmornica zasnovana na novim konceptima koji se razlikuju od standardnog dizajna. Štaviše, za razliku od većine dubokomorskih plovila, Titan nije prošao nikakvu sertifikaciju od strane renomirane pomorske grupe koja obavlja takve poslove licenciranja za druga plovila, uključujući i onu koju je izgradio OceanGate koja roni na manje dubine.

Majk Rajs, producent i pisac “Simpsonovih“, ukrcao se na Titan prošlog ljeta i rekao je da su putnici morali da potpišu odricanje u kojem se na prvoj stranici tri puta pominje smrt.

(Agencije)