Vijesti 18.09.2022.

Obilježeno 27 godina od odbrane zapadnih granica Srpske: Vječno pamtiti herojski podvig

ČITANJE: 3 minute

U Kozarskoj Dubici obilježeno je 27 godina od odbrane zapadnih granica Republike Srpske od hrvatske agresije.
U porti Spomen-hrama Svete Petke služena je liturgija, a kod spomen-krsta položeni vijenci i cvijeće za poginule srpske borce i civile. Braneći svoja ognjišta i zemlju od dosta nadmoćnijeg neprijatelja, srpski borci učinili su mnogo, a naša dužnost je da ih pamtimo i o njihovoj hrabrosti pričamo generacijama koje dolaze, poručeno je sa skupa, prenosi RTRS.

U jutarnjim časovima 18. sepembra 1995. godine hrvatska vojska počela je silovit, sinhronizovan napad na Novi Grad, Kostajnicu i Kozarsku Dubicu. Cilj je bio zauzimanje Prijedora i napredovanje ka Banjaluci. Samo na Kozarsku Dubicu, iz koje stanovništvo nije bilo iseljeno, palo je više od 3.000 granata. Užasnih slika nakon upada hrvatskih snaga u grad i danas se sjeća Ljiljana Mirnić.

 

Klali su, ubijali, pucali, narod je go bježao kroz živicu kod tekstilne fabrike. Kod moje kućice, koja je bila srušena, bilo je mnogo mrtvih, priča Mirnićeva. Na braniku otadžbine, ispred brojčano jačeg i tehnički opremljenijeg neprijatelja, našli su se samo dijelovi nekoliko brigada Vojske Republike Srpske i pet radničkih bataljona, bez gotovo ikakvog borbenog iskustva. Ipak, želja i volja da se sačuva stanovništvo i odbrane vjekovna ognjišta pokazala se kao presudna. Hrvatskoj vojsci nanesen je težak poraz, kako su sami priznali, najteži u prethodnom ratu.

U našim kućama, domovima bile su naše porodice, naša djeca. Mi smo se ovdje zarekli – do posljednjeg, dok možemo pucati i dok smo živi, neće proći , kaže Branko Pralica, nekadašnji komandir Interventnog voda i zamjenik komenadira Policijske stanice Kozarska Dubica. General Vojske Republike Srpske i učesnik odbrane zapadnih granica Srpske Momir Zec rekao je da su borci, komanda i jednice na prostoru od Novog Grada do Gradiške bili odlučni da se odbrane.

Druge linije nije bilo. Da je ovo palo, pitanje je da li bi bilo Dejtona i kako bi izgleda Republika Srpska. Mi smo imali niz borbi i operacija u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, ali mogli smo imati popravni. Ovdje nije bilo popravnog, ovo su bile završne operacije koje su dogovorili Franjo Tuđman i Alija Izetbegović, uz, kako oni kažu, dopuštenje zapadne administracije , podsjetio je general Zec. Ministarka za rad i boračka pitanja Srbije Darija Kisić podsjetila je da su srpski narod i vojska u septembru 1995. godine branili svoju teritoriju, porodice i ognjište. I baš zbog toga, dodala je, pružen je herojski otpor i ostvarena slavna pobjeda.

Zahvaljujući njima, Republike Srpska danas ima svoj put, put prosperiteta i put bolje budućnosti. Na taj put idemo zajedno, nastavljamo zajedno da radimo i gradimo , poručila je Kisićeva. Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Duško Milunović poručio je da je ovo jedna od najvećih pobjeda Vojske Republike Srpske u prethodnom ratu, bez koje granice Srpske ne bi imale današnji izgled.

Svako ko je mogao da se kreće i nosi pušku ustao je i pružio otpor i rezultat toga je bila velika pobjeda, očuvana naša teritorija, zemlja i Republika Srpska, istakao je Milunović. U agresiji hrvatske vojske na zapadnokrajiške opštine Republike Srpske stradalo je 56 civila i 51 vojnik Vojske Republike Srpske. Kozarska Dubica, Kostajnica i Novi Grad pretrpjeli su velika razaranja. Zbog toga je protiv Hrvatske podnesena tužba. Do danas, za ove zločine i uništavanja, niko nije odgovarao.

(Z. M.)