Svijet 27.09.2020.

OBORENA DVA AZERBEJDŽANSKA HELIKOPTERA: Jermenija proglasila ratno stanje

ČITANJE: 2 minute

U spornom regionu Nagorno-Karabaha jutros je ponovo izbio sukob Jermenije i Azerbejdžana, a jermensko Ministarstvo odbrane saopštilo je da su oborena dva azerbejdžanska helikoptera. Vlada Jermenije proglasila je ratno stanje i opštu mobilizaciju.

“U Jermeniji je proglašeno ratno stanje i opšta mobilizacija. Zahtevam da se svi jave u vojne odseke. Podržimo čvrsto našu državu, našu vojsku (…) i pobedićemo. Živela slavna jermenska vojska”, napisao je jermenski premijer Nikol Pašinjanin na Fejsbuku, prenijeo je AFP.

Prethodno je predsednik nepriznate republike Nagorno-Karabah Araik Artjunjan u Stepanakertu saopštio da je uvedeno ratno zakonodavstvo, prenijeo je TASS.

Portparolka Ministarstva odbrane Jermenije Šušan Stepanjan rekla je da su jermenske snage pogodile tri azerbejdžanska tenka.
Predsjednik Azejberdžana Ilham Alijev u televizijskom obraćanju ranije danas obećao je pobjedu u borbama njegove vojske i jermenskih i separatističkih snaga u Nagorno-Karabahu.

“Azerbejdžanska vojska se bori danas na svojoj teritoriji, brani svoj teritorijalni integritet, zadaje razorne udarce neprijatelju. Naš cilj je pravedan i pobjedićemo”, rekao je on, preneo je AFP.

Nagorno-Karabah je etnički jermenska enklava u sastavu Azerbejdžana koja je van kontrole Azerbejdžana od kraja rata 1994. godine. Obje strane imaju jako vojno prisustvo duž demilitarizovane zone koja odvaja region od ostatka Azerbejdžana.

Stepanjan je rekla da je današnji sukob počeo azerbejdžanskim napadom, ali Azerbejdžan je saopštio da je jermenska strana napala i da je Azerbejdžan krenuo u kontraofanzivu.

Turska je ošto reagovala na vest o sukobu. Portparol turske vladajuće stranke Omer Čelik oštro je osudio napad Jermenije na Azerbejdžan.

On je objavio na Tviteru da će Turska stajati uz Azerbejdžan i rekao da se “Jermenija igra vatrom i ugrožava regionalni mir”.

Portparol turskog predsjednika Ibrahim Kalin takođe se oglasio na Tviteru, osuđujući Jermeniju.

“Jermenija je prekršila prekid vatre napadajući civilna naselja … međunarodna zajednica mora odmah da reaguje i zaustavi ovu opasnu provokaciju”.

Sukob Jermenije i Azerbejdžana počeo je februara 1988. godine, kada je autonomni region Nagorno-Karabah proglasio otcjepljenje od Azerbejdžana.

Za vrijeme sukoba od 1992. do 1994. godine, Azerbejdžan je izgubio kontrolu nad Nagorno-Karabahom i sedam susjednih regiona. Od 1992. godine održavaju se pregovori o mirnom rješenju sukoba u okviru OEBS Minsk grupe, kojom predsjedavaju Rusija, SAD i Francuska.

(E.M/banjaluka.net)