Sport 29.09.2019.

Odbojkaši Srbije šampioni Evrope

Odbojkaši Srbije novi su šampioni Evrope nakon što su u finalu Eurovoleja savladali Sloveniju rezultatom 3:1 (19:25, 25:16, 25:18, 25:20).

Nakon nešto lošije starta i izgubljenog prvog seta u pariskoj dvorani “Bersi”, ekipa selektora Slobodana Kovača zaigrala je znatno bolje, odlični su bili Aleksandar Atanasijević (najefikasniji sa 22 poena), Uroš Kovačević (20), Nemanja Petrić, Srećko Lisinac, Marko Podraščanin… i pokazali da su najbolja odbojkaška selekcija na Starom kontinentu. Srbija je šampionat zavšila bez poraza. Slovenci su pokušavali da dođu do preokreta, ali im novi šampion to nije dozvoljavao, odlično je igrao i u odbrani i u napadu.

Ovo je Srbiji treća zlatna medalja na EP nakon odličja iz 2001. i 2011. godine, a 12. na šampionatima Evrope (računajući medalje Jugoslavije i Srbije i Crne Gore) sa kojima ima jedno srebro i osam bronzanih medalja.

Takođe, plasmanom seniora u finale Srbija je postala najuspješnija odbojkaška nacija u Evropi pošto su seniorke prvakinje Evrope.

Svjetski prvaci, odbojkaši Poljske, osvojili su bronzanu medalju, a dan nakon trijumfa nad Francuzima žale što odličje nije najsjajnije. Oni su u subotu u meču za treće mjesto savladali jednog od domaćina šampionata Evrope rezultatom 3:0 (26:24, 25:22, 25:21), tako da su Francuzi pred više od 15.000 gledalaca u “Bersiju” doživjeli još jedan šok nakon poraza u polufinalu od Srbije.

“Činjenica da nismo u finalu malo je zasjenila ovu medalju. Ipak, srećni smo što nakon osam godina donosimo medalju sa Evropskog prvenstva u našu zemlju, za naše navijače, za mene prvu u evropskoj konkurenciji i to je razlog za radost”, rekao je David Konarski, odbojkaš Poljske.

Pomiješane emocije su i kod Fabijana Držižge.

“Uvijek je bolje pobijedili u posljednjem meču nego izgubiti, ali nismo došli na EP zbog bronzane medalje”, istakao je odbojkaš Poljske.

Selektor Poljske Vital Hejnen već se okreće narednim izazovima i ističe da se nada da će njegov tim osvojiti zlato na Olimpijskim igrama naredne godine u Tokiju.

Ipak, bili su znato bolji u meču za bronzu za koju su igrali sa danom više odmora od Francuza. “Trikolori” se ni psihički, a ni fizički nisu oporavili od poraza od Srbije pa Poljacima nije bilo teško da stignu do devetog odličja na evropskim prvenstvima (zlato, pet srebrnih medalja i tri bronze). Francuska je ostala na sedam medalja (zlato, četiri srebra i dvije bronze).