Vijesti 15.03.2023.

Osman Mehmedagić, Stanković i Gačanin stavljeni na crnu listu SAD

ČITANJE: 2 minute

Bivši direktor Obavještajno-bezbjednosne agencije (OBA) Osman Mehmedagić danas je stavljen na crnu listu Sjedinjenih Američkih Država, piše N1.

Ova informacija objavljena je na službenoj stranici Ministarstva finansija SAD.

Mehmedagić se dovodi u vezu s vrhom Stranke demokratske akcije (SAD), a više puta je hapšen jer je povezan sa nezakonitim radnjama i falsifikovanjem diplome.

Osim Mehmedagića poznatijeg kao Osmica, na ovoj listi danas su se našli i Edin Gačanin, vođa superkartela i Dragan Stanković, direktor Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove.

“Tri osobe koje su danas imenovane predstavljaju prijetnju regionalnoj stabilnosti, institucionalnom povjerenju i aspiracijama onih koji traže demokratsku upravu na Zapadnom Balkanu”, rekao je podsekretar Trezora za terorizam i finansijsku obavještajnu službu Brian E. Nelson.

“Sjedinjene Države će nastaviti da ciljaju one koji održavaju korupciju i potkopavaju poslijeratne sporazume i institucije uspostavljene kao dio teško stečenog Dejtonskog mirovnog sporazuma”, dodao je on.

Navedeno je dalje da je u svom službenom svojstvu generalnog direktora Obavještajno-bezbjednosne agencije BiH, Osman Osmica Mehmedagić zloupotrijebio je državnu telekomunikacionu kompaniju u korist Stranke demokratske akcije (SDA), jedne od najvećih političkih stranaka u BiH.

“Mehmedagić je koristio državnu telekomunikacionu kompaniju BH Telecom za prikupljanje mobilnih aktivnosti od bh. političara koji nisu povezani sa SDA. Mehmedagić je takođe dao instrukcije jednom pojedincu da nadgleda vladinog zvaničnika povezanog s opozicionom strankom iz entiteta Republika Srpska (RS)”, dodali su.

Danas je OFAC uvrstio Mehmedagića na listu u skladu sa Izvršnom uredbom 14033 zbog saučesništva, te direktnog ili indirektnog učešća, u koruptivnim aktivnostima koje se odnose na zapadni Balkan, uključujući koruptivno djelovanje od strane, u ime ili na neki drugi način povezano sa vlastima na zapadnom Balkanu, ili od strane sadašnjeg ili bivšeg državnog službenika na bilo kojem nivou vlasti na zapadnom Balkanu, poput pronevjere javnih dobara, eksproprijacije privatne imovine za ličnu korist ili u političke svrhe, ili radi davanja mita.