Kultura 03.12.2025.

Otvorena izložba slikarke Nine Marić u Kamenoj kući

ČITANJE: 1 minuta

U Kamenoj kući tvrđave Kastel svečano je otvorena izložba “Pod budnim okom majke II” akademske slikarke Nine Marić.

Postavka objedinjuje radove iz dva konceptualno povezana ciklusa – mape i dvostruke portrete, koji u dijalogu otkrivaju proces stvaranja i inspiraciju autorke.

O radu i idejama koje stoje iza kompozicija govorile su istoričarka umjetnosti Ivona Fregl i sama autorka. Izložbu je otvorio urednik likovnog programa Banskog dvora, akademski slikar Slobodan Vidović.

Nina Marić kombinuje raznovrsne vizuelne predloške – geografske mape, fotografije, tarot karte, srednjovekovne crteže i freske, da bi kroz rekontekstualizaciju stvorila nove priče.

Portreti, u duhu “Dorijana Greja”, otkrivaju emocionalne i psihološke relacije, dok mape preispituju istoriju i njene posljedice, ostavljajući posjetioce da sami tumače sadržaje i simbole, prenosi Glas Srpske.

Oznake: Kamena kuća