Vijesti 01.01.2024.

Ovo je stric Senada Hadžifejzovića: Milioner iz Istanbula, vlasnik jedne od najvećih fabrika u svijetu VIDEO

ČITANJE: 2 minute

Salih Hadžifejzović Akgül najuspješniji je  biznismen iz BiH u Istanbulu. Šampion svijeta u biciklizmu, vlasnik jedne od najvećih fabrika bicikala u svijetu, vlasnik jednog od najpoznatijih brendova – “Salcano”.

Odbio je million maraka, nije htio prodati prvi bickl, ideju, brend, ime i čast. Salihov “Salcano” iduće godine proslavlja pedesetu godišnjicu. “Salcano” bicikla se voze na Tour de Fransu, a brzine im se šaltaju vajerlesom. Nevjerovatno, ali istinito.

Prvi je biznismen koji je iz Turske došao u BiH odmah poslije rata i želio pokrenuti proizvodnju bicikala u “Unisu”, proizvodnju legendarnog “Ponija”.

– Otišao ja u ‘Unis’, kaže direktor fabrike: ‘Ma ko šiša ministra!’ Odem ja kod ministra, kaže: ‘Vidjećemo!’ Idi kod gradonačelnika! Gradonačelnik kaže: ‘Ko šiša i ministra i fabriku!’ I tako su mene izradili, a fabriku ugasili” – priča Salih u velikom intervjuu sa Senadom Hadžifejzovićem na Face televiziji.

Na pitanje zašto Turska ulaže više u Srbiju nego u BiH, Salih odgovara: “Ko god da dođe u BiH, prema njemu se ponašaju onako kako su se ponašali prema meni!”

Senad je pojasnio njegovu izjavu riječima: “Tražili su mu pare. A da je Salih došao, za njim bi došli i drugi turski investitori”.

“I ja sam kao dijete za tebe montirao bicikla. Eh sada… Koliki je moj udio u fabrici?”, upitao je Senad strica na šta je on odgovorio da “još nije izračunao”.

Na pitanje šta su mu dalji planovi, kaže da će imati hiljadu radnika.

– U ovoj fabrici dnevno proizvodim tri hiljade bicikala, više od milion bicikala godišnje. Imam tačno 252 modela bicikala. Pokrenuo sam i proizvodnju motora – kaže on.

Otkriva i koliko ga je do sada sve koštalo:

– Još nisam računao, ali do sada sigurno preko dvadeset miliona dolara! – priča Salih.

U svojoj fabrici više od pola radnika su žene, kaže da su bolji radnici od muškaraca.

Pogledajte nevjerovatnu životnu priču Saliha Hadžifejzovića Akgüla, koji je počeo posao u šesnaest kvadrata, a sada ima firmu na 46.000 metara kvadratnih – 4,6 hektara.