Svijet 30.01.2024.

Ozbiljan sukob Teksasa i Bajdena, 40.000 kamiona ide na granicu. “Ovo je nezapamćeno”

ČITANJE: 4 minute

Igl Pas u Teksasu pretvorio se u epicentar opasnog sukoba između Teksasa i saveznih vlasti u vezi s tim kako se uhvatiti u koštac s migrantskom krizom i ko ima nadležnost nad tim dijelom američko-meksičke granice.

Spor se zaoštrio 10. januara, kada su teksaške vlasti blokirale agente američke granične patrole na području Igl Pasa. Ovo područje uključuje Shelby Park, gradski park na rijeci Rio Grande koji je sada ograđen žilet-žicom, što ometa pristup graničnoj patroli, piše CNN, prenosi Index.

Dvanaestog januara, nakon što je teksaški vojni odjel “zauzeo i osigurao Shelby Park”, dvoje djece i majka utopili su se u obližnjem dijelu rijeke Rio Grande. Sada se teksaški i američki zvaničnici međusobno optužuju da su pridonijeli toj tragediji.

Sukob između Teksasa i savezne vlade u vezi s kontrolom američko-meksičke granice dodatno se zaoštrio zadnjih dana nakon što je teksaški guverner Greg Abot najavio da će “prkositi Bajdenovoj administraciji i Vrhovnom sudu SAD”, naredivši postavljanje još više žilet-žice kako bi se odvratila migracija. Vrhovni sud ranije je naredio Teksasu da ukloni žicu duž granice.

40.000 kamiona ide prema granici

Konvoj od 40.000 kamiona, pod nazivom “Vratimo našu granicu”, koji zagovara jaču graničnu sigurnost, danas je krenuo iz Norfolka u Virdžiniji prema Igl Pasu.

Konvoj ide prema južnoj granici i planira održati skupove na glavnim graničnim ulaznim tačkama, uključujući San Isidro u Kaliforniji, Igl Pas u Teksasu i Jumu u Arizoni. Grupa planira proći jugoistočni dio Sjedinjenih Država prije nego što se pridruži drugim demonstrantima u Teksasu nadolazećeg vikenda.

“Čujem da 40.000 vozača kamiona dolazi iz cijele zemlje i Kanade”, rekao je organizator John Hudgins. Polazak konvoja iz Virdžinije označava početak onoga što bi moglo biti značajan događaj u sukobu o bezbjednosti granica. “Svjedoci smo nezapamćenog sukoba na granici, koji testira temelje SAD i ovlaštenja Vrhovnog suda”, rekao je Jaime Vaquez, odvjetnik za imigraciju.

26 republikanskih guvernera podržalo Teksas

Više od 20 republikanskih guvernera potpisalo je pismo podrške Teksasu upućeno Bajdenu i sekretaru DHS-a Alejandru Mayorkasu. “Napori guvernera Abbota da osigura našu granicu i rad državnog odvjetnika Paxtona, koji brani te napore, moraju se podržati. Mi smo nacija zakona. A bez granice vrlo brzo bismo prestali uopšte biti nacija”, stoji u pismu.

Pismo je potpisalo 26 republikanskih guvernera iz Ajove, Jute, Alabame, Aljaske, Arkansasa, Floride, Džordžije, Ajdaha, Indijane, Kanzasa, Kentakija, Luizijane, Misisipija, Misurija, Montane, Nebraske, Nju Hepštira, Sjeverne Dakote, Oklahome, Ohaja, Južne Karoline, Južne Dakote, Tenesija, Virdžinije, Zapadne Virdžinije i Vajominga. Vodstvo državnog zakonodavstva Arizone takođe je potpisalo pismo.

“Želim zahvaliti svojim kolegama iz cijele zemlje na podršci dok Teksas obavlja posao koji Bajden odbija da obavi”, rekao je Ken Pekton, glavni državni tužilac Teksasa. “Invazija, podstaknuta Bajdenovim odbijanjem da slijedi savezni zakon, najveća je prijetnja s kojom se ova zemlja suočava. Teksas će nastaviti činiti sve što je u njegovoj moći da zatvori granicu i zaštiti Ameriku”, dodao je.

Spominje se otcjepljenje

U saopštenju objavljenom prošle sedmice Abot je rekao da je “savezna vlada prekršila kompakt između savezne vlade i država” i najavio da je rasporedio Teksašku nacionalnu gardu i drugo državno osoblje za javnu bezbjednost da “obezbijede teksašku granicu”.

“Riječ kompakt (compact) kod nekih izaziva zabrinutost jer je to način na koji se sedam od 11 država koje su se otcijepile (uključujući Teksas) pozivalo na Ustav u svojim uredbama o otcjepljenju tokom Građanskog rata”, kaže istoričar Građanskog rata Stephen West.

Nick Robertson iz The Hilla takođe je pisao o Abotovom izboru riječi. “Takozvana ‘teorija kompakta’ odbačena je ideja o državnoj nadmoći koja se koristila za opravdavanje otcjepljenja država Konfederacije tokom Građanskog rata. Vrhovni sud je u više navrata oborio pravnu teoriju u ranim godinama Sjedinjenih Država, kada je prvi put predloženo poništavanje saveznog zakonodavstva dok je bivši predsjednik Džon Adams bio na dužnosti”, napisao je Robertson.

Na pomolu dogovor?

Članovi američkog Senata u Vašingtonu rade na mogućem dogovoru u vezi s pitanjem imigracija. Izvori za CBS kažu da bi dogovor mogao biti sklopljen sljedeće sedmice. Prema dogovoru, zakon bi dao predsjedniku ovlaštenje da pauzira obradu zahtjeva za azil tokom naglog porasta broja ilegalnih prelazaka granice. Osim toga, govori se o uvođenju mjera brže deportacije i skraćivanju vremena čekanja na odluke o azilu.