Biznis 12.05.2017.

Papirna arhiva u Poreskoj upravi RS postaje prošlost

ČITANJE: 3 minute

Ukoliko bi Poreska uprava Republike Srpske sa dosadašnjeg prešla na elektronsko poslovanje, za samo godinu dana došlo bi se do uštede od čak 2,3 miliona maraka, pokazuju analize.

Pored novca, Uprava bi smanjila obim posla i bila organizovanija, dok bi, sa druge strane, poreski obveznici uštedjeli i novac i vrijeme, koje je danas izuzetno dragocjeno. A to bi, bar kako obećavaju u Poreskoj upravi, trebalo da zaživi do kraja 2018. godine, kada bi se završio tranzicioni proces koji traje već jedno određeno vrijeme.

Trenutno se aktivno radi na uspostavljanju elektronske arhive, koja bi bila još jedan veliki korak ka tom cilju.

Bio bi riješen problem od 10 miliona papirnih dokumenata u postojećoj arhivi, od kojih se preko 70 odsto mora trajno čuvati, što znači da svake godine imaju preko 700.000 novih dokumenata za trajno čuvanje.

A tu su neizostavni i troškovi manipulacije papirnim dokumentima i adekvatnog prostora za čuvanje ovolikog broja dokumenata. Elektronska arhiva predviđa digitalizaciju postojećih papirnih poreskih prijava, arhiviranje novih elektronskih poreskih prijava i arhiviranje elektronskih dokumenata Poreske uprave RS.

Uspješno je završena prva faza na uspostavljanju elektronske arhive, odnosno razvijen je softver za digitalizaciju prijava iz Fiskalnog registra nepokretnosti, koji sadrži preko tri miliona prijava koje moraju trajno da se čuvaju.

Zora Vidović, direktor Poreske uprave RS, kaže kako Uprava od prvog januara naredne godine uvodi elektronsko sanduče, gdje će poreski obveznici s Upravom komunicirati u elektronskoj formi i neće morati dolaziti po uvjerenja i donosti prijave, što je ogroman napredak i ušteda, kako u vremenu, tako i u materijalnim troškovima.

– Do sada je urađena sertifikacija elektronskog potpisa, tako da se prijave poreza i doprinosa na plate podnose elektronskim putem, tako da nemamo radnika koji to ukucavaju u sistem i poreski obveznici ne moraju prijavu donositi na šalter, kazala je ona prilikom predstavljanja aktivnosti u okviru Projekta reforme fiskalnog sektora juče u Banjaluci.

Zoran Tegeltija, ministar finansija RS, kaže kako prije svega očekuje da Uprava ima manje troškove poslovanja i manju administraciju, te da očekuje kako će doći do preraspodjele zaposlenih, gdje će oni koji su se do sada bavili administracijom raditi na analizi rizika u poslovanju i kontrolom rada poreskih obveznika.

– Siguran sam da će dalji razvoj elektronskog poslovanja unaprijediti rad Uprave na zadovoljstvo javnih prihoda i poreskih obveznika, koji neće trošiti nepotrebno vrijeme na administraciju, kazao je ministar.

Piter Dafi, direktor Misije USAID-a za BiH, a koja finansira ovu reformu, kazao je kako se s predstavnicima vlasti u RS dugo godina radi na unapređenju poslovnog okruženja i izrazio nadu da će projekat uštedjeti mnogo energije, troškova i vremena.

– Mnoge studije pokazuju kako BiH nije konkurentno mjesto za odvijanje biznisa. Troškovi poslovanja su visoki i posvećeni smo da radimo s poslovnom zajednicom i predstavnicima vlasti kako bismo implementirali neke mjere da bi ovo mjesto postalo povoljnije okruženje za biznis, kazao je on.

(nezavisne.com)