Svijet 15.01.2024.

Pažnja SAD ka Ukrajini opterećena ratom Izraela i Hamasa

ČITANJE: 4 minute

“Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, u svojoj deklarisanoj želji da sačuva zemlju, nekada je bio miljenik globalne elite. Sada pokušava izbjeći da postane samo još jedan posmatrač na njihovom događaju”, piše Politico.

Rat Izrael – Hamas i predsjednička kampanja u SAD privlače najveću pažnju uoči godišnjeg skupa Svjetskog ekonomskog foruma u švajcarskim planinama. Rat Rusije protiv Ukrajine — nedavno ključna kriza koja je dominirala globalnim razgovorima — ne privlači toliko naslova, a finansijska i vojna pomoć Zapada Kijevu postaje sve nesigurnija kako rat ulazi u svoju treću godinu.

Forum pruža jednu od mogućih, ali možda i opadajućih prilika za Zelenskog da argumentira da Ukrajina zaslužuje nastavak podrške jer njeni napori za demokratijom će uticati na cijeli slobodni svijet. Takođe je prilika za Ukrajince da poslovnoj eliti predstave svoju zemlju kao destinaciju za investicije dok je obnavljaju.

Prije foruma, u nedjelju, ukrajinski zvaničnici su se sastali s kolegama iz nekoliko partnerskih zemalja kako bi ponovo promovisali ukrajinsku viziju mira u deset tačaka. Kijev dijeli plan s različitim auditorijumima već nekoliko mjeseci, dok ga Moskva odbacuje.

Očekuje se da će Zelenski takođe održati govor tokom foruma. Takođe će se vjerovatno sastati s državnim sekretarom Sjedinjenih Američkih Država, Antonyjem Blinkenom, koji će prisustvovati događaju.

“On želi zadržati Ukrajinu u središtu pažnje, uglavnom”, rekla je osoba upućena u planiranje administracije Zelenskog, kojoj je odobrena anonimnost radi opisivanja osjetljivih internih razmišljanja.

Rat u Ukrajini počeo je 2022, i dok je Ukrajina odbila ruske brodove u Crnom moru, kopnena kampanja pretvorila se u zastoj, s obje strane igrajući igru artiljerijskog ping-ponga. Ukrajinska ofanziva protekle godine ostvarila je relativno mali teritorijalni dobitak. Moskva takođe nije postigla značajan uspjeh.

Saveznici Kijeva iz Amerike i Evrope sve više se trude da pronađu dovoljno oružja za slanje ukrajinskim borcima. U Sjedinjenim Američkim Državama, glavnom sponzoru Kijeva, zakonodavci se svađaju oko najnovijeg paketa pomoći za Ukrajinu.

Pažnja SAD, i donekle njegovi resursi, dodatno su opterećeni ratom Izrael – Hamas. Taj sukob vodi do okršaja širom Bliskog istoka koji bi mogli uticati na globalno snabdijevanje energijom i trgovinske puteve.

Iako mu je bezbjednost najvažnija briga, Zelenski je na nekoliko prilika napustio Ukrajinu kako bi iznio argumente svoje zemlje usprkos smanjenoj pažnji. Preskočiti Davos moglo bi izgledati nelogično, rekao je Matthias Matthijs, analitičar sa Savjeta za spoljne odnose.

“On je pokrenuo stvar gdje je toliko prisutan da ako odjednom ne dođe, kao da je odustao, zar ne?” rekao je Matthijs.

Danas se više nego ikada u nekim zvaničnim i think tank krugovima raspravlja o tome da li je moguće pregovarati o okončanju rata između Moskve i Kijeva.

Ignazio Cassis, ministar spoljnih poslova Švajcarske koji je prisustvovao nedjeljnom sastanku, rekao je novinarima u Davosu da ne može biti mira bez toga da se Rusija uključi u ozbiljne razgovore, ali i da Ukrajina i njeni partneri ne bi trebali čekati da Moskva bude spremna.

“Trenutno Rusija nije voljna napraviti bilo kakve ustupke”, rekao je dodajući da je vrijedno gurati obje strane za stolom tokom “zastoja” u borbi.

Kao što pokazuje njihov prijedlog od deset tačaka, Ukrajinci potpuno ne odbacuju mogućnost pregovora o miru. Međutim, njihovi zahtjevi — posebno obnova pune teritorije Ukrajine — vjerovatno su preambiciozni za Rusiju. Kremlj se čini nespremnim odreći se zemlje koju je osvojio u Ukrajini od svog prvog preuzimanja Krima i dijelova istoka zemlje 2014. godine.

Mnogi analitičari takođe vjeruju da ruski lider Vladimir Putin neće ozbiljno razmotriti takve pregovore sve do nakon predsjedničkih izbora u SAD u novembru.

Putin možda računa da će republikanac Donald Trump ponovo pobijediti na predsjedničkim izborima. Trump je bio prijateljski nastrojen prema Putinu i mogao bi okončati podršku SAD za Kijev.

Za sada, Ukrajina pokušava privući pažnju gdje god može. Njihovi zvaničnici i aktivisti imaju niz događaja planiranih u Švicarskoj tokom sedmice. Mnogi će se održati pod nazivom “Ukrajina House Davos”.

Očekuje se da će govornici uključiti Penny Pritzker, posebnog predstavnika SAD za ekonomski oporavak Ukrajine, bivšeg američkog senatora Robija Portmana (R-Ohio) i ukrajinskog ministra spoljnih poslova Dmytra Kuleba.

Izvršna direktorica “Ukrajina House Davos”, Ulyana Khromyak, priznala je da neće biti lako privući pažnju svijeta suočenog s toliko različitih izazova.

Jedan od načina na koji se ona i njene kolege organizatori nadaju prenijeti svoju poruku je dijeljenje najnovijih statistika o onome što je Ukrajina pretrpjela, uključujući više od 100.000 navodnih slučajeva ruskih zločina.

Takođe planiraju naglasiti buduće poslovne prilike u Ukrajini, kako se obnavlja, tema koja bi mogla rezonirati među milionerima i milijarderima u Davosu.

“Ti milioneri, ponekad su uključeni u politiku, i takođe mogu postaviti pitanje i raspravljati — i na neki način izvršiti uticaj na vlade”, rekla je Khromyak.

Na kraju krajeva, Ukrajinci nemaju izbora nego nastaviti argumentovati svoj slučaj u sve više rastrojenom svijetu, rekla je i dodala “Znamo da se pažnja preusmjerila s Ukrajine, ali istovremeno vojnici ginu.”

N.J.