Biznis 01.09.2021.

PČELARI IZ BiH UPOZORAVAJU: Tržište preplavio med sumnjivog porijekla

ČITANJE: 3 minute

Pčelari iz Bosne i Hercegovine upozoravaju da su se na tržištu širom BiH, po prodavnicama, pijacama pa čak i pojedinim tržnim centrima, pojavile povećane količine “meda” sumnjivog porijekla, koji ne ispunjava uslove za ljudsku upotrebu te kao takav samo može nanijeti štetu organizmu.

S tim u vezi, pčelari su započeli akciju informisanja bh. građana o masovnoj pojavi takozvanog “patvorenom” meda, pa su društvene mreže preplavljene objavama pčelara, koji redom dobijaju podršku građana u ovoj borbi.

Kako se navodi na jednoj stranici na društvenim mrežama koja okuplja bh. pčelare, a koju prati više od 20.000 korisnika društvenih mreža, ništa u ovom slučaju ne bi bilo toliko čudno da prethodna, a i ova godina nije bila toliko loša po pitanju meda da je kao takvu ne pamte čak ni najstariji pčelari, a ni nekoliko godina unazad nije bilo za pohvalu, kada je u pitanju proizvodnja meda.

“Pčelarima je sasvim jasno da većina ‘meda’ koji je trenutno dostupan u prodavnicama nije prirodni pčelinji, već patvorina od šećera, vode i eteričnih ulja. Falsifikatore ovakva jedna tegla koju proizvedu ne košta više od dvije KM. Cijena istog u prodavnici kreće se 6-13 KM.

S obzirom da naši pčelari svoj med prodaju isključivo na “kućnom pragu” te da isti nikako ili u veoma malim količinama prodaju otkupljivačima, nije teško zaključiti da neke kompanije uvoze patvoreni “med” ili med koji ne ispunjava uvjete za ljudsku upotrebu (med sa povišenom dozom teških metala ili pesticida). Kako med kao takav prođe kontrole i dospije na police trgovina, nije teško zaključiti – korupcija”, navedeno je u objavi na stranici pčelari.ba na društvenim mrežama..

Podsjećanja radi, med u svijetu spada u treći po redu falsifikovani proizvod i nije onda ni čudo što je tako mnogo zastupljen. Zato pčelari u BiH upozorovaju da ako u vašim prodavnicama primijetite tegle sa “medom” na kojim piše bagremov med, znajte odmah da nije pravi.

“Bagremovog meda u ovoj godini je slabo bilo, a i u prethodnoj u malim količinama, stoga nije moguće da je to taj med.  Ono na šta se kod kupovine meda treba obratiti pažnja je deklaracija na kojoj po zakonu mora pisati ime i prezime proizvođača, grad, država i broj telefona. Pored toga, treba znati da kupac nije u stanju razlikovati patvoreni od pravog meda i sve ono što možete pročitati na internetu (kako provjeriti je li med pravi) nije tačno. Internet je mjesto gdje svako, bez imalo odgovornosti može pisati šta želi. Provjeru i kontrolu meda mogu izvršiti samo ustanove specijalizirane za tu namjenu”, ističu pčelari u ovoj objavi.

Oni poručuju građanima da ako žele biti sigurni da kupuju pravi pčelinji med, onda ga trebaju kupiti kod nekog provjerenog pčelara. Pored toga, pozivaju građane da kada uoče med koji nema adekvatnu deklaraciju slučaj prijave službi za inspekcijske poslove kako bi oni izvršili provjeru.

(N.Sp)

Oznake: med